PKP zbuduje kolejne dworce systemowe

Pociąg na dworcu

Ten post dostępny jest także w języku: English

PKP SA podpisały 26 sierpnia br. umowę na projekt i budowę dziewięciu Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS), poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Niewielkie, nowoczesne dworce powstanę w miejscowościach położonych w województwach: mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim.

Prawie 40 mln zł

Wykonawcą inwestycji w formule projektuj i buduj będzie firma SKB SA. Zrealizuje ona zadania przy wykorzystaniu projektu typowego dworca IDS opracowanego przez PKP. Pozostałe do wykonania prace projektowe wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych powinny zakończyć się w połowie 2020 r. Planowany termin otwarcia IDS-ów to przełom 2020 i 2021 r.

Łączny koszt inwestycji wynosi 39,6 mln zł. Zadanie będzie realizowane z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowe dworce powstaną na stacjach Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Łaskarzew Przystanek, Kornelin, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków i Nowym Tomyśl.

Dwa typy dworców

Dworce powstaną w dwóch wersjach: IDS-A (Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe) i IDS-B (pozostałe lokalizacje).

Dworce typu IDS-A to niewielkie budynki o powierzchni użytkowej ok. 29 m2. Pasażerowie będą mogli skorzystać w nich z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdą się tam również siedziska dla podróżnych oraz stojaki dla rowerów umieszczone pod wiatą.

Drugi typ dworców IDS-B zostaną wybudowane w rozszerzonej formule o powierzchni ok. 72 m2. Będą się składały z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej.

Innowacyjne Dworce Systemowe

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował, że projekt Innowacyjnych Dworców Systemowych jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych. Realizacja IDS-ów jest kolejnym krokiem w przywracaniu lokalnych połączeń oraz poprawy komfortu podróżnych w mniejszych, lokalnych miejscowościach.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *