Podsumowanie 3 lat działalności programu Mieszkanie+

fachowcy dwaj

PFR Nieruchomości podsumował 3 lata działalności rządowego programu Mieszkanie+. W tym czasie powstało 867 mieszkań, a kolejne 1 907 jest w budowie. 6 mld zł pochłoną inwestycje w mieszkania, na które spółka ma już zapewnione finansowanie.

Rok pod znakiem przygotowań

2019 r. upłynął spółce pod znakiem przygotowania inwestycji, czyli zdobywaniu finansowania na budowę 50 tys. lokali, prac projektowych oraz uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Według Mirosława Barszcza, byłego już prezesa zarządu PFR Nieruchomości, wymagało to ogromnego wysiłku, którego nie uwzględniają krytyczne oceny funkcjonowania programu biorące pod uwagę jedynie liczbę mieszkań oddanych od użytkowania.

Wysiłek włożony w przygotowanie inwestycji przyniósł pierwsze efekty w postaci rozpoczętych budów, których wysyp ruszył w sierpniu 2019 r.:

  • 26 sierpnia została wbita pierwsza łopata pod budowę 201 mieszkań w Dębicy,
  • 30 września wystartowała budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim,
  • 2 października zainaugurowano realizację 108 mieszkań w Świdniku,
  • 22 listopada wmurowano akt erekcyjny pod budowę 481 mieszkań w Krakowie przy współpracy z deweloperską firmą Bartla Development,
  • 9 grudnia wbito łopatę pod budowę 96 mieszkań w Zamościu,
  • 16 grudnia miała miejsce inauguracja budowy 124 mieszkań w Radomiu,
  • 23 grudnia wystartowała realizacja 96 mieszkań w Łowiczu.

W minionym roku ponadto Fundusz podpisał umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla budynków mieszkalnych w Oławie (144 lokale), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190). Jest też obecnie największym w Polsce zleceniodawcą dla architektów. Spółka zaczęła również organizować międzynarodowe konkursy urbanistyczno-architektoniczne, spośród których 7, na projekt ok. 6,3 tys. mieszkań w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, zostało już rozstrzygniętych.

W 2020 r. spółka planuje rozpocząć budowę Mieszkań Plus w kolejnych ok. 20 lokalizacjach.

Atrakcyjna oferta dla samorządów

Rynkowa część rządowego programu jest ciekawą ofertą dla samorządów, które chcą budować lokale dla swoich mieszkańców, ale ich na to nie stać. Świadczą o tym setki lokalizacji analizowanych przez spółkę, zauważył Mirosław Barszcz. W ramach rządowego programu PFR Nieruchomości współpracuje z ponad 170 gminami. Głównie są to małe miasta, jednakże najwięcej mieszkań powstaje w dużych aglomeracjach np. w stolicy zatwierdzone finansowanie mają projekty na realizację ok. 6 tys. mieszkań, a we Wrocławiu na etapie projektowania jest 2,6 tys. lokali.

Projekty przygotowanej do tej pory przez spółkę PFR Nieruchomości, których finansowanie zostało już zatwierdzone przez PFR TFI pochłoną całe dostępne obecnie finansowanie programu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *