Polacy wciąż masowo sięgają po kredyty mieszkaniowe

Budowa mieszkań

Ten post dostępny jest także w języku: English

Lipcowy indeks popytu na kredyty mieszkaniowe, mówiący o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, ukształtował się na poziomie blisko 20%, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Niesłabnąca popularność kredytów

W lipcu w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 r. Miesiąc wcześniej, czyli w czerwcu br. indeks również był bliski 20% (19,6%). W lipcu 2018 r. natomiast indeks popytu na kredyty mieszkaniowe sięgnął 20%.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM jest obliczany w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty powyżej 1 mln zł oraz zapytań od tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni.

Historyczny ewenement

Tymczasem w Danii nastąpił historyczny moment. Nordea Bank zapowiedział, że będzie oferować 20-letnie kredyty o stałej stopie procentowej wynoszącej 0%. Także inne instytucje finansowe z tego państwa ogłosiły podobne decyzje. Przykładowo Jyske Bank zapowiada 10-letnie pożyczki z ujemnym oprocentowaniem (-0,5%), a Duńczycy mogą także uzyskać 30-letnie hipoteczne kredyty oprocentowane na 0,5%.

Sytuacja, w której inwestorzy są skłonni pożyczyć pieniądze na 30 lat i uzyskać z tego tytułu tak niewielki zysk, oznacza, że nie spodziewają się oni szybkiej poprawy na rynku. Póki co w Polsce taki scenariusz jest właściwie nierealny.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *