Polska kolej realizuje plan rozwoju

Kolej

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka polska kolej dynamicznie się rozwija, a dzięki prowadzonym inwestycjom, już w 2030 r. ma być ona na poziomie zbliżonym do kolei w wielu państwach starej Unii Europejskiej. Podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako minister wyjaśnił, że nie można już mówić o zapaści na kolei, a zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość polskich kolei widziana jest bardzo pozytywnie.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przedstawił w czasie targów zakres inwestycji kolejowych oraz podkreślił cel realizowanych zmian. Jak mówił minister, kolej to przyjazny środowisku środek transportu, który jest stale wzbogacany o kolejne komponenty w ramach wielkiego programu przebudowy polskiej kolei. Prowadzone inwestycje mają pomóc w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

W ramach inwestycji prowadzone są prace w polskich portach (Szczecin-Świnoujście i Trójmiasta), a ich koszt wyniesie ponad 5 mld zł. Ma to poprawić konkurencyjność oraz dostępność portów. Obecnie inwestycje realizowane przez PKP PLK, które do 2023 r. wyniosą 77 mld zł, mają na celu unowocześnienie polskich szlaków handlowych, co w przyszłości przełoży się na rozwój polskiej gospodarki. Jak dodał Adamczyk, w ostatnich latach z programu modernizacji skorzystało aż 650 dworców i stacji kolejowych, a unowocześniony zostanie również tabor kolejowy. Zgodnie z umową z PKP Intercity na politykę taborową przeznaczone zostało 14 mld zł.

Bezpieczniejsza kolej

Zdaniem prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacego Góry, zarówno polską, jak i europejską kolej można uznać za bezpieczną. Dowodem na to może być zmniejszony wskaźnik wypadkowości na milion przejechanych kilometrów, który w Polsce w 2019 r. wyniósł 2,08, a w 2020 r. – 1,71. Jak dodał prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński, ostatnie dwa lata pokazały, że kolej to najbezpieczniejszy oraz najbardziej innowacyjny środek transportu. Prezes PKP S.A. liczy na to, że w przyszłości dla każdego kolej stanie się środkiem transportu pierwszego wyboru.

Zakończone już 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako odbyły się w Gdańsku, a uczestniczyło w nich ponad 500 wystawców z 25 krajów, m.in. Austrii, Niemiec, Szwajcarii czy Włoch. Spotkanie to było jednym z największych i najbardziej prestiżowych w branży transportu szynowego w Polsce i Europie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *