Ponad 1,5 mld zł na wsparcie budownictwa czynszowego

krzesło

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ruszył właśnie nabór wniosków kredytowych w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC), poinformował w swoim komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) Nabór będzie trwać od 1 do 31 marca, a pula dostępnych środków wynosi ponad 1,5 mld zł. 

Program SBC jest przeznaczony na budowę mieszkań dla osób, które mają zbyt wysokie dochody żeby móc zamieszkać w mieszkaniu komunalnym, lecz nie zarabiają na tyle dużo, by stać je było na zakup własnego mieszkania lub wynajem w warunkach komercyjnych.

 Kredyt SBC może sfinansować do 80% kosztów inwestycji z okresem kredytowania do 30 lat, i oprocentowaniem równym 3-miesięcznej stawce WIBOR. Środki uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, a także rewitalizację lub budowę budynków przeznaczonych na mieszkania spółdzielcze lokatorskie.

Z preferencyjnych kredytów SBC mogą skorzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), jak również społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe, czy spółki gminne.

BGK jest państwowym bankiem rozwoju, obierającym sobie za cel inicjacje i realizacje programów służących wzrostowi ekonomicznemu Polski, we współpracy z wszystkimi instytucjami rozwoju: PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK zarządza programami europejskimi i zajmuje się dystrybucją środków unijnych w skali zarówno krajowej, jak i regionalnej, wspierając ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw. BGK rozwija również systemy poręczeń i gwarancji oraz angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *