Ponad 25 mln m2 powierzchni magazynowych w 2022 r?

MLP Poznań West

Ten post dostępny jest także w języku: English

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce zbliżą się do 25 mln m2 w pierwszej połowie 2022 roku, co oznacza wzrost z 23 mln m2 w trzecim kwartale bieżącego roku. Znacząca ilość nowej podaży i popytu sugeruje, że rynek magazynowy w 2022 roku nadal będzie się dynamicznie rozwijał, a zainteresowanie najemców budynkami przemysłowymi i logistycznymi pozostanie duże. Całość zasobów powierzchniowych prawdopodobnie przekroczy barierę 25 mln m2 w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku.

Według Colliers, odsetek przedsiębiorstw e-commerce w popycie brutto pozostanie silny w 2022 roku. Wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych paczkomatów należących do nowych operatorów logistycznych, usługi kurierskie będą się nadal dynamicznie rozwijać. Na popularności zyska również idea „black shop”, która obejmuje punkty dystrybucji e-commerce i przygotowywania zamówień, które są ściśle powiązane z rynkiem magazynowym.

Tendencja do przenoszenia produkcji bliżej kraju lub obszaru sprzedaży, znana jako nearshoring, ma również przyczynić się do dalszego rozwoju rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych, jak podaje firma. Wiele zagranicznych firm decyduje się na skrócenie swoich łańcuchów dostaw poprzez umieszczenie swoich zakładów produkcyjnych bliżej rynków docelowych. Niektóre sieci dostaw zostały całkowicie przerwane przez epidemię COVID-19, co spowodowało, że na całym świecie zabrakło niektórych kluczowych artykułów pierwszej potrzeby. W wyniku tych doświadczeń wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów na zmniejszenie tego ryzyka, w tym przyjęcia koncepcji nearshoringu.

Do 2022 roku będzie rosła liczba magazynów wznoszonych zgodnie z nowym wymogiem 12 metrów wysokości. Ekologiczne rozwiązania w budynkach stają się coraz ważniejsze dla deweloperów. Choć w Polsce jeszcze żaden obiekt magazynowy nie otrzymał certyfikatu BREEAM na najwyższym poziomie (Outstanding), to obecnie istnieją obiekty, które uzyskały certyfikat na poziomie Excellent (np. Panattoni Park Sosnowiec I). Jak wynika z raportów, w przyszłym roku trend w kierunku bardziej „zielonych” magazynów ma się utrzymać.

Rosnąca popularność magazynów

Kolejnym trendem w Polsce jest rosnąca popularność magazynów, która przyciąga nowych inwestorów i deweloperów. Od czasu wybuchu epidemii pojawiło się kilku nowych uczestników, którzy obecnie są w trakcie budowy swoich pierwszych obiektów przemysłowych i logistycznych, a w przyszłym roku planują dalszą ekspansję. „To nie koniec nowych podmiotów na rynku; w 2022 roku możemy spodziewać się większego zainteresowania obiektami magazynowymi ze strony firm, które wcześniej koncentrowały się na innych formach nieruchomości komercyjnych” – twierdzi Colliers.

Eksperci w swoich podsumowaniach roku zauważają, że bieżący rok wyróżniał się świetnymi wynikami zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Całkowita powierzchnia w budowie przekroczyła 3,6 mln m2, co jest największym wynikiem w historii rynku. Nowa podaż w III kw. przekroczyła 1 mln m2, zwiększając całkowite zasoby rynku do 23 mln m2. Pomimo dużej ilości nowej podaży, najemcy chętnie korzystali z dostępnej powierzchni, co zaowocowało wskaźnikiem pustostanów na poziomie poniżej 5%.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *