Popyt na kredyty hipoteczne maleje

Ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych idą w górę 

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chociaż utrzymujący się przez długi czas wysoki popyt na kredyty hipoteczne wraca do normy, liczba wniosków kredytowych, które trafiają do banków, wciąż jest znaczna i wynosi obecnie ok. 2 tys. wniosków dziennie. Liczba zainteresowanych kredytobiorców wzrosła na początku 2021 r., ponieważ zmieniły się wymagania dotyczące wkładu własnego, co z kolei zachęciło więcej osób do inwestowania w mieszkania.

Wysokie wymagania odnośnie wkładu własnego były jedną z przyczyn mniejszej liczby wniosków kredytowych, trafiających do banku w 2020 r. Dzięki zmianom wprowadzonym przez dwa największe banki na początku 2021 r., które obniżyły te wymagania, zwiększyła się liczba kredytobiorców, a osoby, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na wzięcie kredytu, decydowały się na zakup mieszkania. Obecny spadek zapotrzebowania na kredyty hipoteczne może być natomiast związany z realizacją odroczonego popytu na mieszkania.

Kredyty już nie na 30 lat?

Chociaż z jednej strony dobra sytuacja na rynku pracy przyczynia się do zwiększonego zainteresowania kredytami hipotecznymi, z drugiej strony popyt może być hamowany przez zamiany zaproponowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wprowadzona w lipcu nowelizacja rekomendacji S sprawiła, że klienci banków są zachęcani do zaciągania kredytów na nie dłużej niż 25 lat. Według HRE Investments ma to ograniczyć możliwość zadłużania się osób będących na granicy zdolności kredytowej. W przypadku osób chcących wziąć kredyt na ponad 25 lat, ich zdolność kredytowa będzie liczona w taki sposób, jakby kredyt zaciągany był na 25 lat. Taka zmiana spowodowała spadek liczby osób zainteresowanych 30-letnim kredytem o ok. 5%.

Będzie wzrost stóp procentowych?

Na przełomie sierpnia i września 2021 r. do 0,24% z 0,21% wzrosła stawka WIBOR 3M. Jest ona elementem oprocentowania znacznej liczby kredytów hipotecznych, a jej zmiana oznacza niewielki wzrost raty kredytu. W przypadku kredytu na 300 tys. zł, który został zaciągnięty na 25 lat oraz z uwzględnieniem marży na poziomie 2,6%, rata zwiększy się o 4,63 zł. Według HRE wiele osób łączy wzrost stawiki WIBOR z prognozowanymi na przyszły rok podwyżkami stóp procentowych. Warto jednak podkreślić, że podwyżki mają być symboliczne i przewiduje się, że wyniosą kilka lub kilkanaście złotych w przeliczeniu na 100 tys. zł pożyczonego kapitału.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *