Covid-19: Kiedy większość pracowników powróci do biur?

Rosnące ceny materiałów budowlanych zagrażają rentowności firm budowlanych

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pandemia Covid-19 wpłynęła na model pracy w biurach, a wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną. Jednak wraz z rosnącym odsetkiem osób zaszczepionych zwiększa się również liczba pracowników, którzy zamiast pracy z domu wybierają opcję pracy w biurze. W Warszawie frekwencja pracowników w biurach wyniosła aż 45% i jest to trzeci wynik w porównaniu do innych krajów europejskich.

Jak wynika z ogólnoeuropejskiego rankingu „Cushman & Wakefield Reasercher’s interpolation of Google Mobility Data, September 9, 2021” („Dane z Google Mobility w opracowaniu Cushman & Wakefield Reasercher, 9 września 2021 r.”), ponad 80% pracowników biurowych w Pradze zdecydowało się na pracę stacjonarną i jest to najwyższa frekwencja w Europie. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Hamburg, w którym 60% pracowników podjęło decyzję o pracy w biurze. Trzecie miejsce z wynikiem 45% przypadło Warszawie.

Praca w biurze w czasie pandemii

Frekwencja pracowników w biurach zmieniała się w zależności od wprowadzanych obostrzeń sanitarnych oraz poszczególnych decyzji firm. Wraz z końcem sezonu urlopowego oraz powrotem uczniów do szkół zaobserwowano wzrost poziomu frekwencji pracowników. Szczególnie widoczne było to w komunikacji miejskiej, a w przypadku londyńskiego metra liczba pasażerów na początku września br. była najwyższa od początku pandemii Covid-19. Wzrosła także liczba osób korzystających z transportu autobusowego, a skok wyniósł 40%.

Praca w biurze nie tylko dla zaszczepionych?

Coraz więcej firm oczekuje, że pracownicy zaczną wracać do biur. Jak wynika z badania Chartered Management Institute przeprowadzonego wśród ponad 1000 menadżerów w Wielkiej Brytanii, firmy, które zarządzają aktywami, są kancelariami prawnymi lub towarzystwami ubezpieczeniowymi chcą, aby ich pracownicy przychodzili do biura na dwa lub trzy dni w tygodniu. Wiele firm uzależnia jednak powrót do pracy biurowej od odsetka osób zaszczepionych. Warto jednak dodać, że w większości europejskich firm pracodawcy nie wymagają szczepień z uwagi na Europejską Konwencję Praw Człowieka, która daje każdemu człowiekowi prawo do decydowania o swoim życiu osobistym.

Niektóre kraje zdecydowały się jednak na wprowadzenie obowiązkowych szczepień w tych sektorach, które są najbardziej narażone na kontakt z wirusem oraz w miejscach, gdzie pojawia się możliwość zwiększonej transmisji koronawirusa. W Wielkiej Brytanii, Francji i Grecji obowiązkowe szczepienia dotyczą pracowników służby zdrowia, a we Włoszech przepisy te zostały rozszerzone na większość pracowników w sektorze publicznym i prywatnym.

Do szczepień zachęcają jednak rządy poszczególnych krajów, wprowadzając ułatwienia dla osób zaszczepionych oraz wymagając testów potwierdzających negatywny wynik na koronawirusa wśród osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki. We Francji wejście do kawiarni, restauracji czy kina jest możliwe tylko w przypadku okazania odpowiedniego zaświadczenia sanitarnego. Podobnie jest w Niemczech, gdzie osoby niezaszczepione nie mogą wejść do budynków i na imprezy organizowane w pomieszczeniach zamkniętych bez okazania negatywnego wyniku testu. Dodatkowo w Niemczech nie można już korzystać z bezpłatnych testów na Covid-19.

Kiedy pracownicy wrócą do biur?

Całkowity powrót do biur nie jest możliwy ze względu na zmieniające się modele pracy oraz odsetek pracowników, którzy nawet przed pandemią korzystali z pracy zdalnej. Jeśli nie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, frekwencja pracowników w biurze będzie miała tendencję wzrostową.

Chociaż terminy powrotu do biur równią się w zależności od programu szczepień w danym kraju, możliwości przyjęcia trzeciej dawki przypominającej i specyfiki branży, za docelową datę można przyjąć styczeń 2022 r. Według prognoz najemcy z sektora usług finansowych, bankowych i prawniczych będą zwiększać swoja obecność w biurach do końca 2021 r., natomiast duża część firm technologicznych zdecyduje się na powrót pracowników na początku 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *