Pozwolenie na budowę tunelu w Świnoujściu

Budowa tunelu

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Świnoujściu wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu pod rzeką Świną łączącego wyspy Uznam i Wolin. Decyzja posiada rygor natychmiastowej realizacji. Pierwsze prace mają rozpocząć się w październiku br.

Start budowy

W ciągu tygodnia plac budowy zostanie przekazany generalnemu wykonawcy. Pierwsze zostaną wykonane prace związane z saperskim sprawdzeniem terenu inwestycji, a także wycinką drzew i wytyczeniem geodezyjnym. Zasadnicze prace związane z wykonaniem szybu startowego tunelu po stronie wyspy Uznam powinny ruszyć na początku 2020 r. Drążenie tunelu maszyną TBM zgodnie z zapisami umowy powinno się rozpocząć w marcu 2021 r.

Tunel pod Świną

Tunel będzie się składał z trzech części, z których każda powstanie przy użyciu innej metody. Część o długości 475 m zostanie wykonana na murach oporowych, 295 m na odcinkach początkowych metodą odkrywkową a zasadnicza część tunelu o długości 1,48 km będzie drążona przez TBM. Powstanie również droga o długości 3,4 km, której prawie połowa przebiegać będzie przez jednorurowy tunel. Droga będzie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu.

Prawie 800 mln zł

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Porr, Porr Bau GmbH, Gulemark i Energopol Szczecin. Wartość kontraktu wynosi 793 mln zł. Umowa została podpisana we wrześniu 2018 r. i jest realizowana w formule projektuj i wybuduj. Zakończenie prac oraz oddanie tunelu do użytku powinno nastąpić w połowie września 2022 r.

Inwestorem jest Miasto Świnoujście, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) pełni rolę inwestora zastępczego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *