Budowa gazociągów przyśpieszy

Koparka na budowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

W środę, 17 lipca, sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła projekt nowelizacji tzw. specustawy terminalowej. Przepisami będą objęte budowy największych gazociągów sieci dystrybucji gazu. Specustawa ma przyśpieszyć inwestycje.

Specustawa przyśpieszy budowę gazociągów

Specustawa zakłada przyśpieszenie i uproszczenie procedur administracyjnych. Szybsze będzie wywłaszczenie i uregulowanie stosunków właścicielskich w zakresie działek, przez które przechodzić ma gazociąg. Dodatkowo, szybsze ma być także uzyskiwanie poszczególnych decyzji administracyjnych w procesie inwestycyjnym.

Specustawa terminalowa z większym zasięgiem

Regulacja z 2009 r. dotyczyła budowy terminala LNG w Świnoujściu. Kolejne nowelizacje rozszerzały reżim ustawy i objęły kilkadziesiąt najważniejszych gazociągów przesyłowych budowanych przez Gaz-System czy rozbudowę podziemnych magazynów gazu przez PGNiG.

Nowe regulacje obejmą gazociągi dystrybucyjne wysokiego ciśnienia. Chodzi o dziewięć projektów planowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa (m.in. gazociągi Konopki-Ełk-Mrągowo, Dworzysko-Chojnice, Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź, Kalisz-Sieradz-Meszcze). Ustawa obejmie także budowę przyłączy gazowych do Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Co więcej, nowelizacja obejmuje przepisami także budowę przyłączy lub połączeń z siecią przesyłową gazu przez wytwórców energii elektrycznej lub ciepła w gazowej jednostce wytwórczej lub jednostce kogeneracji.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *