Przekop przez Mierzeję Wiślaną za złotówkę?

Przekop przez Mierzeję Wiślaną - wizualizacja

Ten post dostępny jest także w języku: English

Urząd Morski w Gdyni otworzył oferty na budowę I etapu przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Na realizację zadania inwestor zamierza przeznaczyć 718,09 mln zł brutto. W budżecie zmieściła się tylko jedna oferta opiewająca na… 1 zł. Nie będzie jednak ona podlegać ocenie.

Testowa oferta za złotówkę

Niemałe zdziwienie wywołało, mające miejsce 22 maja br., otwarcie ofert na budowę I etap przekopu przez Mierzeję Wiślaną, który połączyć ma Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Najtańszą ofertą okazała się propozycja tureckiej firmy Kolin – İnşaat & Turizm, która nie dość, że opiewała jedynie na 1 zł, to na dodatek oznaczona została jako testowa. Urząd Morski dzień później opublikował jednak sprostowanie, w którym wyjaśnił, iż propozycja Turków nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, dodając, że brakowało w niej formularza ofertowego.

Kto wygra przetarg?

W zaistniałej sytuacji w walce o kontrakt pozostało sześć ofert. Najtańsza należy do konsorcjum w składzie N.V.Besix S.A., NDI S.A. oraz NDI Sp. z o.o., które zaproponowało wykonanie prac za 992,27 mln zł, a niewiele droższa okazała się oferta konsorcjum z Budimeksem na czele (992,53 mln zł). Najdroższa zaś propozycja wykonania prac należy do konsorcjum Polbudu-Pomorze z chińskimi firmami opiewająca na 1 148,94 mln zł. Budżet inwestora wynosi jednak „zaledwie” 718,09 mln zł, więc konieczne będzie znalezienie dodatkowych środków bądź ponowne rozpisanie przetargu. Wszyscy oferenci zadeklarowali skrócenie budowy o 8 miesięcy oraz pięcioletnią gwarancję dla inwestycji.

Prace już trwają

Pomimo, iż nie został wybrany jeszcze generalny wykonawca inwestycji, prace przygotowawcze na placu budowy toczą się już od paru miesięcy. Symbolicznie budowę zainaugurował dnia 16 października ubiegłego roku Jarosław Kaczyński wkopując słupek geodezyjny wyznaczający drogę wodną przez mierzeję.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną powstanie w miejscowości Nowy Świat. Będzie mieć długość ponad 1 km i głębokość 5 m. W ramach toczącego się przetargu poza kanałem żeglugowym powstanie także port osłonowy oraz sztuczna wyspa mająca stanowić siedlisko dla ptaków. Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *