Raport PMR: rynek fabrycznie wytworzonej chemii budowlanej z historycznym maksimum

Ten post dostępny jest także w języku: English

Utrzymujący się na wysokim poziomie Indeks Koniunktury Budowlanej PMR dla branży chemii budowlanej oraz bardzo dobre statystyki dla budownictwa kubaturowego odzwierciedlają rekordowe rezultaty całego rynku chemii budowlanej. Warto zaznaczyć, że obecne maksimum jest o ponad 10% wyższe od tego zanotowanego przed krachem w 2008 r.

Jak wynika z badania wśród kilkuset firm remontowo-budowlanych, a także z analizy danych przeprowadzonej na potrzeby raportu „Rynek chemii budowlanej w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024” miniony, 2018 r. przyniósł zmniejszenie dynamiki wzrostu rynku. Jest to wprost powiązane z sytuacją na rynku budownictwa niemieszkaniowego i jednorodzinnego, a dokładnie spadkiem powierzchni budynków.

Spadek ten wynika przede wszystkim ze spadku powierzchni budynków przemysłowych i magazynowych oddawanych do użytkowania. Pod względem powierzchni stanowią one ponad 40% całego segmentu niemieszkaniowego. Spadek oddanej powierzchni pomimo silnych wzrostów produkcji budowlanej można tłumaczyć m.in. rosnącym udziałem nowoczesnej powierzchni magazynowej, a więc magazynów droższych w budowie (np. z rozwiązaniami automatyzacyjnymi) jak również efektem bazy (silny wzrost w 2017 r.). Spodziewamy się jednak, że w 2019 r. powierzchnia ta ponownie urośnie. Stąd przyspieszenie w 2019 r. w większości segmentów chemii budowlanej.

Warto także wspomnieć o programach typu „Czyste powietrze”, czy innych wspierających termomodernizację w budynkach mieszkaniowych oraz niemieszkaniowych, które powinny wspierać segment systemów ociepleń w najbliższych latach. Obecnie rozpoczęte inwestycje wpływają pozytywnie na prognozy na najbliższe lata, przez co cały rynek wzrośnie według prognoz o prawie 4%.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *