Raport PMR: Spadek wolumenu prac modernizacyjnych na dachach płaskich

Dach domu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wielkość rynku pokryć dachowych w Polsce w 2019 r. wyniesie ponad 60 mln m2 – taką informację przynosi najnowszy raport PMR ,,Rynek pokryć dachowych w Polsce 2019. Analizy i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”. Zaprezentowane w nim wyniki badania firm dekarskich wskazują, że segment dachów płaskich dotknął spadek wolumenu prac modernizacyjnych, co miało wpływ na dynamikę całego rynku pokryć dachowych w ostatnich latach.

Prognozowany wzrost wielkości rynku pokryć dachowych

W raporcie PMR ,,Rynek pokryć dachowych w Polsce 2019. Analizy i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”, szacujemy, że w 2018 r. wielkość rynku pokryć dachowych w Polsce wyniosła około 59 mln m2 (spadek w stosunku do poprzedniego roku). Na dynamikę rynku w 2018 r. wpływ miała mniejsza powierzchnia budynków niemieszkalnych oraz niewielki wzrost powierzchni budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania.

Nie bez znaczenia jest też spadek wolumenu prac modernizacyjnych wykonywanych przez firmy dekarskie na dachach płaskich. Jak wynika z naszych badań, o ile w przypadku dachów spadzistych w ciągu ostatnich pięciu lat udział prac modernizacyjnych w metrażu wszystkich zleceń firm dekarskich utrzymuje się na podobnym poziomie, o tyle w przypadku dachów płaskich obserwujemy wyraźny spadek wolumenu prac modernizacyjnych.

W 2019 r. spodziewamy się odbicia na rynku. W przypadku dachów spadzistych wynika to z zakładanego przyśpieszenia w oddawanej powierzchni użytkowej nowych budynków jednorodzinnych, zaś wzrost dla dachów płaskich wspierany będzie głównie rosnącą powierzchnią oddawaną do użytkowania w budownictwie niemieszkaniowym (co zakładamy m.in. z uwagi na rekordową liczbę pozwoleń na budowę w segmencie hotelowym w 2018 r. i silnym ożywieniem w segmencie magazynowym).

Dachy wykres 2019

Więcej informacji w najnowszym raporcie PMR ,,Rynek pokryć dachowych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024″.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *