Rekordowa wartość wniosków w programie SBC

małe mieszkanie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wiosenny nabór wniosków w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC) osiągnął rekordowe wartości – łączna kwota wniosków o kredyt wyniosła prawie 700 mln zł – ponad 20 procent więcej niż w roku poprzednim. Jeśli wszystkie marcowe wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, może oznaczać to budowę 4 300 nowych lokali w ramach programu, jak podaje w komunikacie Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK. 

Program SBC opiera się na udzielaniu preferencyjnych kredytów inwestorom. W ramach programu powstają mieszkania dla osób, których nie stać na zakup lub wynajem na warunkach komercyjnych, a których dochody są zbyt wysokie na zamieszkanie w lokalu komunalnym. Program ten ma ułatwić dostęp Polaków do mieszkań. 

Program jest kierowany do jednostek takich jak towarzystwo budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Środki uzyskane poprzez udział w programie można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich, jak i również na remont budynków, w których takie mieszkania powstaną. 

Wnioski o preferencyjne kredyty w programie SBS można składać w dwóch turach – jesiennej oraz wiosennej. Wiosenny nabór trwał przez cały marzec i jest obecnie zamknięty. Edycja jesienna potrwa od 1 lipca do 30 września, a wnioski należy składać bezpośrednio do BGK. 

Kredyt SBC może sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR. Pomimo wysokiego zainteresowania, pula pieniędzy w programie jest wyższa niż popyt – inwestorzy są zachęcani więc, aby z niego korzystać bez obawy odrzucenia ze względu na wyczerpanie dostępnych środków. Środki te pochodzą częściowo z kredytów udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE), a preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa. 

Dzięki kredytom BGK finansującym budownictwo społeczne, powstało już ponad 100 tys. mieszkań czynszowych i spółdzielczych. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *