Rekordowy rok na rynku kredytów hipotecznych

pieniądze na dom

Ten post dostępny jest także w języku: English

Najnowsza prognoza Związku Banków Polskich (ZBP) zakłada osiągnięcie poziomu 220 tys. udzielonych kredytów hipotecznych o wartości 60 mld zł w 2019 r. ZBP prognozuje, że w 2020 r. wyniki będą już mniej korzystne w porównaniu z rekordowym poziomem spodziewanym w br.

Kluczowy poziom stóp

Oczywiście najważniejszym czynnikiem wpływającym na analizowane statystyki jest obowiązujący poziom stóp procentowych NBP. Według Jacka Furgi – przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP, bez zmiany przepisów nakładających na sektor bankowy dodatkowe obciążenia, nie będzie on w stanie powtórzyć w 2020 r. wyniku z roku obecnego. O skali ożywienia świadczyć może fakt, że wyniki akcji kredytowej w III kw. 2019 r. były najwyższe od 43 kwartałów. Pierwszych dziewięć miesięcy 2019 r. wygenerowało 87% wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w całym 2018 r.

Rosnące ceny mieszkań wpływają na wyższe kredyty

Silne wzrosty cen mieszkań, z jakimi mamy do czynienia na rynku mieszkaniowym wpływają bezpośrednio na coraz wyższe kwoty zaciąganych kredytów. W III kw. 2019 r. średnia wartość zaciąganego kredytu mieszkaniowego przekraczała 282 tys. zł (+8,8% r/r). Obserwując sytuację panującą obecnie na rynku mieszkaniowym, można spodziewać się, że IV kw. 2019 r. powinien przynieść dalsze wzrosty średnich kwot udzielanych kredytów hipotecznych.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *