Aktualności Rynek

Rekordowy rok na rynku kredytów hipotecznych

pieniądze na dom

Najnowsza prognoza Związku Banków Polskich (ZBP) zakłada osiągnięcie poziomu 220 tys. udzielonych kredytów hipotecznych o wartości 60 mld zł w 2019 r. ZBP prognozuje, że w 2020 r. wyniki będą już mniej korzystne w porównaniu z rekordowym poziomem spodziewanym w br.

Kluczowy poziom stóp

Oczywiście najważniejszym czynnikiem wpływającym na analizowane statystyki jest obowiązujący poziom stóp procentowych NBP. Według Jacka Furgi – przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP, bez zmiany przepisów nakładających na sektor bankowy dodatkowe obciążenia, nie będzie on w stanie powtórzyć w 2020 r. wyniku z roku obecnego. O skali ożywienia świadczyć może fakt, że wyniki akcji kredytowej w III kw. 2019 r. były najwyższe od 43 kwartałów. Pierwszych dziewięć miesięcy 2019 r. wygenerowało 87% wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w całym 2018 r.

Rosnące ceny mieszkań wpływają na wyższe kredyty

Silne wzrosty cen mieszkań, z jakimi mamy do czynienia na rynku mieszkaniowym wpływają bezpośrednio na coraz wyższe kwoty zaciąganych kredytów. W III kw. 2019 r. średnia wartość zaciąganego kredytu mieszkaniowego przekraczała 282 tys. zł (+8,8% r/r). Obserwując sytuację panującą obecnie na rynku mieszkaniowym, można spodziewać się, że IV kw. 2019 r. powinien przynieść dalsze wzrosty średnich kwot udzielanych kredytów hipotecznych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy