Ruszyła budowa odcinka S19 w ramach Via Carpatia

Koparka na budowie drogi

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Modliborzycach 20 sierpnia br. oficjalnie rozpoczęto budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim, o długości ok. 18 km. Jest to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, który ma być gotowy w kwietniu 2021 r.

Strabag generalnym wykonawcą

Drogę S19 w województwie lubelskim na odcinku Kraśnik Południe-Janów Lubelski Północ wybuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Koszt inwestycji to 389,9 mln zł brutto. Umowa w formule projektuj i buduj została podpisana 30 października 2017 r. Budowa ma zakończyć się wiosną 2021 r.

Wykonawca obecnie prowadzi wycinkę drzew, pierwsze roboty ziemne oraz wytycza przebieg przyszłej trasy w terenie. Prowadzi również rozpoznanie saperskie oraz gromadzi kruszywa.

Droga S19

W realizacji, w trybie projektuj i buduj, jest blisko 130 km. Budowę trasy S19 podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim oraz podkarpackim.

Dla czterech odcinków w woj. lubelskim wydano już decyzje zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a kolejne dwie spodziewane są wkrótce. Z kolei w woj. podkarpackim procedowane są cztery wnioski o wydanie ZRID, a dla dwóch odcinków przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku.

Via Carpatia

W Polsce droga Via Carpatia ma przebiegać przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Obejmie ona ciąg dróg ekspresowych S61, DK8 i S19 o długości ok. 680 km. Przewidywane zakończenie budowy polskiej części Via Carpatii w kategorii drogi ekspresowej planowane jest w 2025 r. Droga ma zostać zrealizowana w standardzie drogi dwujezdniowej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *