Ruszyła budowa połączenia gazowego Polska-Słowacja

gazociąg

Ten post dostępny jest także w języku: English

Gaz-System zainaugurował dziś (6 września 2019 r.), w siedzibie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, budowę polskiej części międzysystemowego połączenia gazowego pomiędzy Polską i Słowacją. Inwestycja ma na celu uniezależnienie się od dominującego wschodniego dostawcy gazu.

Większa dostępność błękitnego paliwa w regionie

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas dzisiejszej uroczystości zaznaczył, że inwestycja to część konsekwentnie wdrażanej strategii, która ma na celu utworzenie zintegrowanego europejskiego rynku gazu. Spółka chce łączyć rynki środkowo-europejskie, aby klienci mieli dostęp do różnych źródeł błękitnego paliwa, co ma wpłynąć na dostępność i konkurencyjność jego cen w regionie. Projekt realizowany jest wspólnie ze słowackim operatorem spółką Eustream.

W ramach inwestycji połączenia gazowego Polski i Słowacji rozbudowana zostanie wewnętrza sieć przesyłowa w Polsce południowo-wschodniej, zbudowany zostanie węzeł gazowy w Strachocinie oraz stacja pomiarowa w pobliżu południowej granicy.

Długość całego połączenia na terenie obu krajów wyniesie 165 km, a jego przepustowość w kierunku Polski sięgnie 5,7 mld m3 rocznie, podczas gdy w drugą stronę będzie to 4,7 mld m3 rocznie. Ciśnienie robocze w gazociągu o średnicy 1000 mm będzie wynosić 8,4 MPa.

Wielomilionowy kontrakt

Zainaugurowaną dziś polską część projektu zrealizuje konsorcjum w składzie Budimex Mostostal oraz Mostostal Kraków za 521,5 mln zł netto. Kontrakt na wykonanie prac budowlanych według projektu firmy Gazoprojekt podpisany został ze zwycięskim konsorcjum 19 lipca br.

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach programów TEN-E i CEF (instrument Łącząc Europę). Wsparcie dotyczyło wykonanie prac analitycznych, projektowych, a także budowlanych na terenie zarówno Polski jak i Słowacji.

Prace budowlane dobiegną końca w I kwartale 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *