Budowle z drewna – rewolucja na rynku budowlanym ?

Wooden buildings - a revolution in the construction market ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Choć domy drewniane są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Austria czy Francja, to w Polsce wciąż buduje się ich dość mało – zaledwie 2% wszystkich budowanych domów. Rocznie jest to około 900-950 nowych całorocznych domów drewnianych, które budowane są w technologii szkieletowej. Nowelizacja polskiego prawa budowlanego oraz zmiany w branży dają jednak nadzieję na rozwój rynku domów drewnianych w Polsce, a jednocześnie nowe technologie pozwalają również na budowę budynków wielokondygnacyjnych głównie z drewna.

Budynki wielokondygnacyjne oparte na konstrukcji drewnianej nie są rzadkością, ale obiecującą technologią stosowaną już dziś. Obecnie najwyższy wieżowiec wykonany z drewna ma 30 pięter i znajduje się w Vancouver w Kanadzie. Dzieje się tak dzięki nowym technologiom, takim jak drewno klejone krzyżowo CLT. W ten sposób uzyskuje się wielkoformatowe płyty, nadające się na sufity, ściany nośne i działowe. Inne przykłady to HafenCity w Hamburgu – obecnie kończy się budowa najwyższego budynku w Niemczech o wysokości 65 metrów i 128 mieszkaniach; dzielnica Tegel w Berlinie – powstanie osiedle z około 5 tys. mieszkań (głównie z drewna) dla ponad 10 tys. osób; Brumunddal w Norwegii – Mjostarnet, drewniany budynek o wysokości ponad 85 metrów, otwarty w 2019 roku; Eindhoven w Holandii – powstaje wieżowiec, który połączy dwie części miasta.

Innowacyjne kompozyty drewniane w ciągu ostatnich kilku dekad przekształciły historyczny materiał budowlany w najnowocześniejszy budulec konstrukcyjny. Jako wytrzymały i trwały materiał o szerokim zastosowaniu, technologia Cross Laminated Timber (CLT) oferuje wiele zalet. CLT jest monolityczne, co oznacza, że jest wykonane z jednego kawałka drewna i zawiera tylko 0,6 procent ekologicznego kleju. Produkt końcowy może wytrzymać duże obciążenia i odkształcenia w wielu kierunkach, jest ognioodporny oraz zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną. Pozwala to na utrzymanie komfortowego i zrównoważonego środowiska w budynku, zarówno latem jak i zimą. Ponieważ CLT jest lekkim materiałem budowlanym, nie wymaga tak mocnych fundamentów, a dźwigi używane na placu budowy są mniejsze niż te potrzebne do podnoszenia większych konstrukcji żelbetowych. Dzięki tym cechom budynki CLT mogą być wznoszone w regionach, które normalnie byłyby niedostępne dla większych projektów.

Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja i Norwegia są obecnie głównymi europejskimi rynkami dla produktów z drewna klejonego warstwowo.

A co z Polską?

Technologia CLT jest również w Polsce. Dwa lata temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska założyły Polskie Domy Drewniane (PDD), firmę deweloperską, która buduje energooszczędne budynki mieszkalne i użytkowe w technologii drewnianej, wykorzystując krajowy potencjał przemysłu drzewnego i budowlanego. Jej celem jest zapewnienie przystępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego, które jest trwałe, zdrowe, przyjazne dla środowiska i energooszczędne.

Po inwestycjach w budownictwo jednorodzinne, zaczęły pojawiać się pierwsze inwestycje sektora publicznego – przykładem jest projekt prowadzony przez Lasy Państwowe na terenie Ogrodu Botanicznego w Gdyni. Obiekt wykonany z drewna klejonego krzyżowo ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku. Inwestycja poszerzy zakres usług świadczonych przez Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. Znajdą się w nim dwie kondygnacje i łączna powierzchnia użytkowa 321m2. Na tej powierzchni znajdzie się m.in. ogólnodostępna sala wystawowa, punkt informacyjny, sala integracji zwiedzających oraz pomieszczenia administracyjne. Obiekty podzielone są na dwa skrzydła, każde z łączącym je łącznikiem.

Korzystne prawo dla budownictwa drewnianego w Polsce?

Nowelizacja ustawy, która pozwoli na budowę domów o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia, może przyczynić się do zmian w branży budownictwa drewnianego. Ułatwienia prawne będą wiązały się ze wzrostem zainteresowania szybkim budownictwem, które opiera się na prefabrykacji lub modułach. Przewiduje się, że w przyszłości liczba oddawanych domów drewnianych wzrośnie nawet trzykrotnie.

Zmiany w prawie budowlanym sprawią, że od 2 stycznia 2022 r. powierzchnia domów, które będzie można budować bez pozwolenia na budowę wzrośnie z 35 m2 do 70 m2. Osoby decydujące się na wybudowanie takiego domu będą mogły zatem uniknąć skomplikowanego procesu uzyskania pozwolenia, korzystając z opcji zgłoszenia budowy. Pozwoli to także na nieangażowanie kierownika budowy. Takie ułatwienia prawne mogą przyczynić się do zwiększonego zainteresowania domami drewnianymi, które jak na razie nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Obecnie w ciągu roku stawia się ok. 950 domów drewnianych, jednak przedstawiciele branży przewidują wzrost do ok. 2,5 tys. budynków rocznie w najbliższej przyszłości.

Wiec o temacie w artykułach:

Wiecej informacji w raportah PMR:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *