Czyste Powietrze – od nowego roku bez nowych budynków

czyste-powietrze

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wraz z końcem 2019 r. zniknie możliwość ubiegania się o dopłaty w ramach Programu „Czyste Powietrze” dla nowych budynków.  Uczestniczyć w Programie będą mogły już tylko istniejące budynki.

Niekorzystna luka

Wyłączenie nowych budynków z programu „Czyste Powietrze” doprowadzi do tego, że powstanie wyraźna luka w krajowej polityce wsparcia urządzeń grzewczych korzystających z energii ze źródeł odnawialnych, takich jak pompy ciepła czy niskoemisyjne kotły grzewcze na biomasę (szczególnie pelet drzewny)”  wynika z informacji Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Organizacja ta informuje również, że Komisja Europejska oraz Parlament Europejski zapowiedziały, że w następnym budżecie unijnym (2021-2027) całkowicie ma zostać już wycofane wsparcie dla urządzeń grzewczych korzystających z paliw kopalnych – węgla, ale i także gazu ziemnego.

Zapowiedzi „New Green Deal”

Komisja Europejska przygotowuje za to nowy program – „New Green Deal”. Dotychczasowe zapowiedzi wskazują, że będzie to program wspierający realizację budynków niemal zeroenergetycznych oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych wykorzystujących w dużym stopniu OZE, bądź wyposażonych w niskoemisyjne i o dużej sprawności sieci ciepłownicze.

Wciąż za dużo kotłów węglowych

Organizacja PORT PC przedstawiła dane z Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska dotyczące popularności danych technologii grzewczych w nowych budynkach. Bardzo optymistyczną wymowę ma fakt, ze największy udział w nowo budowanych budynkach mają technologie wykorzystujące OZE (dane z wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”). Niemal połowę z deklarowanych we wnioskach w programie urządzeń grzewczych instalowanych w nowych budynkach stanowią łącznie pompy ciepła oraz kotły na biomasę.  Według PORT PC natomiast „Kompletnie niezrozumiałe w kontekście obowiązujących, aktualnych warunków technicznych jest natomiast to, że aż 6 proc. wniosków dotyczy kotłów węglowych”.

Popularność wniosków o dofinansowanie dla poszczególnych technologii grzewczych (oprac. PORT PC)

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *