Hałas przy budowie dróg – będą kontrole NIK

Ten post dostępny jest także w języku: English

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zapowiada kontrole nowych inwestycji drogowych pod kątem przestrzegania norm hałasu i ich prawidłowego przestrzegania. Powodem podjęcia działań przez NIK jest ubiegłoroczna kontrola poziomu hałasu na odcinku Stryków-Tuszyn autostrady A1.

Deklaracja ta padła podczas konferencji z udziałem samorządowców i przedstawicieli Instytutu Ochrony Środowiska w łódzkiej siedzibie NIK. Konferencja poświęcona była ochronie mieszkańców przed hałasem na drodze ekspresowej S8 i autostradzie A1.

Ubiegłoroczna kontrola hałasu na autostradzie A1 została przeprowadzona z powodu 1,3 tys. wniosków od mieszkańców, którzy skarżyli się na uciążliwość sąsiedztwa obwodnicy. Jej wyniki potwierdziły, że zabezpieczenia akustyczne przy wschodniej obwodnicy Łodzi są niewystarczające. NIK ustalił, że te same podmioty weryfikowały poziom hałasu podczas realizacji inwestycji oraz po jej zakończeniu. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, stwierdził, że jest to niedopuszczalne. Według Kwiatkowskiego, mimo ustaleń i zaleceń NIK, łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie podjął działań w celu usunięcia nieprawidłowości, tłumacząc to względami formalnymi.

Po spotkaniu w łódzkiej siedzibie NIK, Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA powiedział, że Generalna Dyrekcja jest otwarta na wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń akustycznych na A1 i S8 w województwie łódzkim.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *