Lotnisko Radom: inwestycja w port, z którego nikt nie lata

Lotnisko poczekalnia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Lotnisko Radom wkrótce czeka przebudowa drogi startowej. Port ma być zapasowym dla Lotniska Chopina i CPK.

Przebudowa drogi startowej

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) otworzyło oferty na przebudowę drogi startowej, a 7 maja 2019 odbyła się uroczystość inauguracji budowy lotniska w Radomiu. Obecny na niej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że port w Radomiu będzie lotniskiem zapasowym dla Lotniska Chopina w Warszawie i Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Lotnisko, z którego nikt nie lata

Budowa lotniska w Radomiu od samego początku budziła kontrowersje i wątpliwości co do jej zasadności z punktu widzenia ekonomicznego.

Ostatni samolot wylądował w Radomiu w październiku 2017 r. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w przeciągu dziewięciu miesięcy 2017 r. lotnisko w Radomiu obsłużyło prawie 10 tys. pasażerów. Dla porównania, taką liczbę pasażerów lotnisko w Modlinie obsługuje dziennie. Obecnie port w Radomiu jest jedynym lotniskiem w kraju, gdzie nie ma ani jednego stałego przewoźnika.

Mimo to, rząd zapowiada, że lotnisko zostanie rozbudowane do rozmiarów umożliwiających obsługę 3 milionów pasażerów rocznie. Tylu pasażerów, w 2018 r. obsłużyło lotnisko w Modlinie, które pod względem liczby odprawionych podróżnych jest szóstym lotniskiem w kraju (największe lotnisko w Polsce, im Chopina w Warszawie obsłużyło blisko 17 mln pasażerów w 2018 r.).

220 mln zł na pas startowy

23 kwietnia otwarto oferty na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie przebudowy i wydłużenia drogi startowej na lotnisku. PPL przeznaczą na sfinansowanie zamówienia około 220 mln zł.

Do przetargu stanęły cztery firmy:

  • Budimex (wartość oferty wynoszącą 154,9 mln zł)
  • Max Bogl Polska (146,6 mln zł)
  • Konsorcjum Trakcja PRKII, AB Kauno Tiltai i Projekt Plus (169 mln zł)
  • Strabag (164,6 mln zł)

Nowa linia kolejowa CPK-Radom

Pod koniec kwietnia, Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, poinformował, że CPK będzie połączony z Radomiem nową linią kolejową. Według Suskiego, dopóki nie powstanie CPK, Radom będzie lotniskiem zapasowym dla lotniska Chopina w Warszawie.

29 kwietnia rząd przyjął wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym, co ma umożliwić sprawną realizację inwestycji kolejowych w ramach budowy CPK.

CPK ma być jednym z największych lotnisk w Europie i obsługiwać około 100 mln pasażerów rocznie. Jego budowa ma trwać do końca 2027 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *