Lotnisko Radom: inwestycja w port, z którego nikt nie lata

Ten post dostępny jest także w języku:
English
Lotnisko Radom wkrótce czeka przebudowa drogi startowej. Port ma być zapasowym dla Lotniska Chopina i CPK.
Przebudowa drogi startowej
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) otworzyło oferty na przebudowę drogi startowej, a 7 maja 2019 odbyła się uroczystość inauguracji budowy lotniska w Radomiu. Obecny na niej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że port w Radomiu będzie lotniskiem zapasowym dla Lotniska Chopina w Warszawie i Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Lotnisko, z którego nikt nie lata
Budowa lotniska w Radomiu od samego początku budziła kontrowersje i wątpliwości co do jej zasadności z punktu widzenia ekonomicznego.
Ostatni samolot wylądował w Radomiu w październiku 2017 r. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w przeciągu dziewięciu miesięcy 2017 r. lotnisko w Radomiu obsłużyło prawie 10 tys. pasażerów. Dla porównania, taką liczbę pasażerów lotnisko w Modlinie obsługuje dziennie. Obecnie port w Radomiu jest jedynym lotniskiem w kraju, gdzie nie ma ani jednego stałego przewoźnika.
Mimo to, rząd zapowiada, że lotnisko zostanie rozbudowane do rozmiarów umożliwiających obsługę 3 milionów pasażerów rocznie. Tylu pasażerów, w 2018 r. obsłużyło lotnisko w Modlinie, które pod względem liczby odprawionych podróżnych jest szóstym lotniskiem w kraju (największe lotnisko w Polsce, im Chopina w Warszawie obsłużyło blisko 17 mln pasażerów w 2018 r.).
220 mln zł na pas startowy
23 kwietnia otwarto oferty na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie przebudowy i wydłużenia drogi startowej na lotnisku. PPL przeznaczą na sfinansowanie zamówienia około 220 mln zł.
Do przetargu stanęły cztery firmy:
- Budimex (wartość oferty wynoszącą 154,9 mln zł)
- Max Bogl Polska (146,6 mln zł)
- Konsorcjum Trakcja PRKII, AB Kauno Tiltai i Projekt Plus (169 mln zł)
- Strabag (164,6 mln zł)
Nowa linia kolejowa CPK-Radom
Pod koniec kwietnia, Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, poinformował, że CPK będzie połączony z Radomiem nową linią kolejową. Według Suskiego, dopóki nie powstanie CPK, Radom będzie lotniskiem zapasowym dla lotniska Chopina w Warszawie.
29 kwietnia rząd przyjął wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym, co ma umożliwić sprawną realizację inwestycji kolejowych w ramach budowy CPK.
CPK ma być jednym z największych lotnisk w Europie i obsługiwać około 100 mln pasażerów rocznie. Jego budowa ma trwać do końca 2027 r.