Materiały budowlane znów podrożały: styropian az o 120%

Materiały budowlane znów podrożały: styropian az o 120%

Ten post dostępny jest także w języku: English

Cena styropianu stosowanego w budownictwie wzrosła w tym roku o 120%, podczas gdy koszt wełny fasadowej zwiększył się o 90% – wynika z badań Stowarzyszenia Wykonawców Fasad (SWE). Tendencja ta ma się utrzymać, ponieważ polistyrenu, z którego produkuje się styropian, wciąż jest mało na rynku. Ogólnie rzecz biorąc, o cenie styropianu decydują i będą decydować typowe zmienne, takie jak lokalny popyt, dostępność surowców, kursy wymiany euro i dolara, ceny paliw, zwłaszcza ropy naftowej, a także inflacja.

Według badań SWE, cena metra sześciennego styropianu w listopadzie 2020 roku wynosiła 100 zł. Teraz jest to 220 zł, co oznacza wzrost o 120%. Podobnie wysokie ceny osiągnęła wełna fasadowa, której cena w ciągu roku wzrosła o 90% i obecnie kosztuje 58,5 zł/m2 (grubość 15 cm). Co więcej, dostawa wełny może trwać nawet dwa miesiące. Według opracowania SWE spowodowałoby to opóźnienia w realizacji i większe wydatki dla wykonawców, które ostatecznie mogą zostać przerzucone na inwestora.

Według cytowanego przez lokalne media Grzegorza Tomaszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Fasad, skoki cen są tak ogromne, że przedsiębiorcy zaczynają robić zapasy, bo nikt nie wie, ile identyczny produkt będzie kosztował za miesiąc. Rok temu ceny materiałów budowlanych też rosły, ale w tempie dwukrotnie niższym niż inflacja.

Ceny styropianu pójdą w górę w grudniu ?

Nawet hurtownicy i dystrybutorzy wyrobów termoizolacyjnych zaczęli w październiku tego roku odnotowywać niewielki spadek cen styropianu. Dawało to podstawy sądzić, że ceny materiałów do izolacji budynków spadają. W efekcie wielu inwestorów mogło nie zauważyć niewielkiego trendu spadkowego cen styropianu, gdyż niewiele firm zdecydowało się na obniżkę cen. Według Hurtowni Styropianu, ceny w listopadzie zmieniały się i nadal się zmieniają, a producenci nadal nie są pewni ciągłości podaży. Co więcej, niektóre firmy już podniosły ceny styropianu o około 10% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Wzrost inflacji, osłabienie złotego, co znajduje odzwierciedlenie w kursach walut, wzrost cen benzyny i ropy naftowej – to wszystko sprzyja podwyżkom cen styropianu. Hurtownia Styropianu już w grudniu br. informowała, że koszty wełny mineralnej wzrosną o 10%, a także zauważyła, że nie bezpodstawne są również podwyżki cen chemii budowlanej (siatki, kleje, tynki) stosowanej do ociepleń. Zdaniem ekspertów 1 grudnia ceny chemii budowlanej mają wzrosnąć o 5%. Z kolei w styczniu 2022 roku spodziewają się oni kolejnego wzrostu cen chemii budowlanej o 5%.

 

Podczas zeszłorocznej, V edycji branżowego Forum PMR: BUDOWNICTWO W POLSCE 2021, według sondy przeprowadzonej wśród gości wydarzenia, największym wyzwaniem z jakim branża miała się zmierzyć w ostatnim roku było zapełnienie portfela zleceń oraz obserwowane osłabienie popytu na usługi budowlane. Co ciekawe, tylko 1% uczestników sondy wskazało wówczas, że to rosnące koszty materiałów budowlanych będą stanowiły dla budownictwa największe wyzwanie, które dziś wyrastają na największą bolączkę całej branży. Potwierdzają to zarówno wyniki tegorocznej sondy, dane PMR, jak i opinie uczestników Forum. Problemy z silnie drożejącymi materiałami budowlanymi oraz ich dostępnością stanowią obecnie najbardziej doskwierające firmom budowlanym bariery bieżącej działalności. Jedynie nieco mniej dotkliwe w ocenie firm budowlanych są kłopoty z dostępnością pracowników, i to zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i podstawowej siły roboczej.

Więcej: 

Więcej informacji w raportach PMR:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *