Nowy most Lecha w Poznaniu udostępniony dwa miesiące przed terminem

budowa-mostu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Inwestycja obejmująca przebudowę mostu Lecha w Poznaniu rozpoczęła się w drugiej połowie 2018 r. Stanowi ona część zadania „Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Poznania oraz dotacji Unii Europejskiej, a wartość inwestycji sięga 54 mln zł.

Nowe, zdecydowanie lepsze parametry

Stary most Lecha zbudowany został na początku lat 50 ubiegłego wieku. Miał on siedem przęseł, 12 metrów szerokości i dysponował dwoma pasami ruchu. Nowy most jest trójprzęsłowy, a dzięki temu, że jest o 5 metrów szerszy możliwe stało się uruchomienie trzeciego pasa ruchu, a także zbudowanie szerszego chodnika i dwukierunkowej ścieżki rowerowej.

Dobra współpraca inwestora i wykonawcy procentują

Zburzenie starego mostu i wybudowanie nowego odbyło się w rekordowo krótkim czasie, bo w niecałe 1,5 roku. Było to możliwe dzięki wspólnym staraniom i dobrej współpracy spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) z wykonawcą, jakim było konsorcjum spółek Most Sopot oraz KSH ze Śremu.

Ciekawe rozwiązania konstrukcyjne

Warto zwrócić uwagę również na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli PIM obiekty o stumetrowych przęsłach nie powstają w Polsce zbyt często. Rzadko w Polsce stosowana jest również konstrukcja zespolona od góry i od dołu. Most Lecha będzie zatem jednym z pierwszych mostów o takiej konstrukcji i parametrach w Wielkopolsce i na terenie kraju.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *