OBI: kolejny market budowlany omija zakaz handlu w niedzielę

OBI: kolejny market budowlany omija zakaz handlu w niedzielę

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wykorzystywanie luki w przepisach o zakazie handlu w niedziele, odkrytej początkowo przez sieci sklepów spożywczych, staje się coraz bardziej popularne. Dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej markety Obi DIY będą teraz czynne w każdą niedzielę.

Stale rosnąca liczba konkurentów otwartych w niedziele skłoniła sieć Obi DIY do podążenia za trendem i udostępnienia sklepów również w niedziele. Obecnie w gronie takich sklepow w segmencie DIY znajdują się Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, Jula, a od grudnia także OBI.

Wielu graczy poszerzyło już swoje usługi o placówki pocztowe, które zgodnie z przepisami mogą mieć pracowników za ladą w niedziele niehandlowe. Pierwszą siecią, która skorzystała z tej możliwości była Żabka, która uzyskała status placówki pocztowej w 2012 roku. W ostatnim czasie z tej opcji skorzystały m.in. Abc, Euro Sklep, Polomarket, Intermarche, Chata Polska, Stokrotka Express, Lewiatan, Biedronka, Delikatesy Centrum, Smyk, Dino i Sklep Polski.

Mieszkańcy miast chętniej niż mieszkańcy wsi robią zakupy w niedzielę

Według sondażu CBRE, 55% klientów chce przywrócenia możliwości robienia zakupów w niedzielę. W poprzednim badaniu przeprowadzonym w czerwcu 2020 roku wskaźnik ten wynosił 51%. W związku z tym wzrost wyniósł 4 punkty procentowe. Innego zdania jest co trzeci ankietowany, a 14% jest niezdecydowanych w tej sprawie. Warto zauważyć, że istnieje wyraźny podział na mieszkańców wsi i miast: na wsi 48% respondentów popiera przywrócenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w niedziele, podczas gdy w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców jest to 64%. W mniejszych miastach, liczących od 20 do 500 tys. mieszkańców, od 56% do 60% uważa, że należy przywrócić niedziele handlowe.

Mimo to luka prawna, która pozwala detalistom pocztowym na sprzedaż w niedziele niehandlowe, może zostać wkrótce zlikwidowana. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w niedziele. Pozwoli ona przedsiębiorcom, którzy świadczą również usługi pocztowe, na otwarcie placówek w niedziele niehandlowe pod warunkiem, że przychody z tej działalności będą stanowiły więcej niż 40 proc. całkowitych przychodów sklepu. Regulamin wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od daty jego ogłoszenia.

Według danych PMR, w 2020 r. segment indywidualny artykułów DIY w Polsce wzrósł o rekordowe 9% i był motorem napędowym całego rynku, definiowanego jako suma sprzedaży segmentów detalicznego i instytucjonalnego. Wzrost napędziły remonty Polaków oraz wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

Więcej: 

Więcej informacji w raportach PMR:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *