Port Centralny w Gdańsku: zaprezentowano koncepcję budowy

Ten post dostępny jest także w języku:
English
W poniedziałek zaprezentowana została ostateczna koncepcja zagospodarowania Portu Centralnego w Gdańsku. Koszt inwestycji w port to około 12 mld zł, a pierwsze terminale mają powstać w 2029 r.
Rok prac nad koncepcją portu
Prace nad koncepcją zagospodarowania portu trwały rok. Ostateczna wersja, zaprezentowana w poniedziałek w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego w Gdańsku, została wybrana spośród sześciu projektów. Koncepcję budowy opracowało konsorcjum Projmors Biuro Budownictwa Morskiego i Mosty Gdańsk.
Port ma powstać przy półwyspie Westerplatte. Według Marcina Osowskiego, wiceprezesa do spraw infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, port obejmie około 1 400 hektarów akwenu i 410 hektarów lądu. Powstanie dziewięć terminali.
Port w Rotterdamie wzorem dla Gdańska
Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas spotkania powiedział, że w najbliższych latach przeładunki w portach podwoją się. Minister dodał, że przy koncepcji budowy portu wzorowano się na porcie Rotterdam.
Trzy etapy budowy portu za 12 mld zł
Budowa będzie realizowana w trzech etapach. O kolejności budowy terminali będą decydowały warunki rynkowe. Pierwszy etap ma się zakończyć w 2029 r.
Koszt inwestycji szacowany jest na około 12 mld zł, a fundusze mają pochodzić z kilku źródeł. Budowę portu ma także ułatwić i przyśpieszyć przygotowywana obecnie specustawa.
Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku.