Kraków z najwyższym wzrostem na regionalnym rynku biurowym 

Office buildings

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2021 roku, jak dotąd, regionalny rynek biurowy powiększył się o dodatkowe 146 000 m2, z czego większość została oddana do użytku w Krakowie – 47 000 m2, co stanowi wzrost o 3,2% rok do roku. W tym samym czasie Poznań charakteryzował się szybszym tempem wzrostu – na poziomie 6%, rok do roku, spowodowanym przez jeden duży budynek biurowy. Przewaga nowych umów typu pre-leasing oraz ekspansji nad renegocjacjami sygnalizuje, że wśród najemców biurowych w regionach dominują pozytywne nastroje. 

 Skutki pandemii są nadal obserwowane na rynku biurowym, choć optymizm wśród najemców jest pozytywnym wskaźnikiem. Na rynkach dominują nowe umowy najmu, umowy typu pre-lease oraz ekspansje. Renegocjacje są obecnie znacznie mniej powszechne niż na początku pandemii. Najemcy coraz częściej zastanawiają się nad relokacją do nowych miast. Wzrasta również ilość zapytań o nowe wejścia na polski rynek. Fakt, że najemcy poszukują nowych miejsc do pracy niewątpliwie wpłynie na ożywienie rynku. Powoli kształtuje się też polityka firm dotycząca powrotu pracowników do miejsc pracy, najczęściej w sposób hybrydowy – podaje CBRE.

  • Najwięcej powierzchni biurowej oddano do użytku w Krakowie – 47 000 m2, co oznacza wzrost o 3,2% rok do roku, do łącznej powierzchni 1,6 mln m2 powierzchni biurowej, potwierdzając pozycję miasta jako największego regionalnego rynku biurowego. 
  • Drugim co do wielkości rynkiem jest Wrocław z 1,24 mln m2 powierzchni biurowej – tutaj wzrost w tym roku wyniósł 11,800 m2 (+1%), dzięki ukończeniu budynku Krakowska 35. 
  • Na trzecim miejscu znalazło się Trójmiasto z ponad 923 000m2 powierzchni biurowej. W tym roku oddano do użytku łącznie trzy nowe budynki o łącznej powierzchni prawie 35.000m2, co zapewniło wzrost rynku na poziomie 4% rok do roku. 

W tym samym okresie w Katowicach wzrost wyniósł 2% rok do roku, a w Łodzi – 1% rok do roku. Poznań wyróżnia się szczególnie, z 6% wzrostem rok do roku, zapewnionym przez 36 000 m2 projekt. 

Nowe umowy dominują przy stabilnym poziomie pustostanów 

Popyt na biura w regionach wynosi obecnie 377 300 m2, co stanowi spadek o 27% w porównaniu do okresu sprzed pandemii i spadek o 18% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. W strukturze umów wyraźnie dominują nowe umowy – 52%, następnie renegocjacje – 40% i ekspansje – 8%.

Na koniec III kwartału wskaźnik pustostanów, szacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych, wyniósł 13,5% – wzrost o 1,6 pp. rok do roku. Daje to łącznie 805 700 m2 powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz. Najwyższy wskaźnik pustostanów odnotowano w Łodzi, a najniższy w Szczecinie. Jednym z głównych powodów spowolnienia wzrostu pustostanów jest spadek liczby podnajmów na rynkach.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *