Skanska zbuduje antysmogowe chodniki przy High5ive

Chodnik

Ten post dostępny jest także w języku: English

Skanska wybuduje chodnik z „zielonego betonu” wokół trzeciego i czwartego budynku kompleksu High5ive w Krakowie. Będzie on oczyszczał powietrze ze szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych.

Chodnik z zielonego betonu w Krakowie

Inwestycja w chodniki oczyszczające powietrze będzie miała miejsce przy ul. Pawiej w Krakowie wokół trzeciego i czwartego budynku kompleksu biurowego High5ive. Chodnik powstanie na powierzchni prawie 1,9 tys. m2. Prace rozpoczną się we wrześniu 2019 r. Pierwsza część chodnika będzie gotowa w grudniu br., razem z budynkiem A. Z kolei druga część oddana zostanie do użytku w lutym 2020 r., wraz z budynkiem B.

Zastosowanie specjalnej mieszanki betonu wraz z działaniem promieni słonecznych na powierzchnię płyty betonowej zredukuje szkodliwe związki pochodzące ze spalin samochodowych. Szkodliwe cząstki NOx będą rozkładane na nieszkodliwe związki, które są podobne do tych stosowanych przy nawożeniu roślin.

W Warszawie chodnik już działa

W poprzednim roku przy projekcie biurowym Generation Park w Warszawie powstał chodnik z zielonego betonu. Specjalny beton został położony przy rondzie Daszyńskiego.

Partnerami projektu są Skanska i Górażdże Cement oraz instytuty naukowe tj. Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt był testowany przez dziewięć miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Przeprowadzone testy wykazały, że zielony beton ma o 30% mniejsze stężenie dwutlenku węgla, w porównaniu do zwykłego odcinka chodnika.

High5ive w Krakowie

Kompleks biurowy High5ive będzie się składał z pięciu budynków, które dostarczą na rynek łącznie ok. 70 tys. m2 nowoczesnej powierzchni. Dwa budynki o powierzchni 23,3 tys. m2 są już zrealizowane i oddane do użytku. Aktualnie trwa budowa trzeciego i czwartego budynku o powierzchni odpowiednio ok. 12 tys. m2 i 24,5 tys. m2.

Autorem projektu budynków jest pracownia NS Moon Studio, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *