Skokowe wzrosty cen materiałów budowlanych już za nami?

Uczestnicy IV FORUM PMR Budownictwo w Polsce 2020

Ten post dostępny jest także w języku: English

10 października br. czołowi przedstawiciele branży budowlanej spotkali się podczas IV Forum PMR Budownictwo w Polsce 2020. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymienienia się opiniami na temat spodziewanej sytuacji na rynku materiałów budowlanych w najbliższym roku.

Spektakularny wzrost cen mamy za sobą

W tegorocznej edycji Forum wzięło udział 150 przedstawicieli zarządów kluczowych firm wykonawczych, deweloperów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a także organizacji związanych z polskim rynkiem budowlanym. Aż 80% z nich szacuje, że w 2020 r. ceny materiałów budowlanych pójdą jeszcze w górę, jednakże tylko 8% uczestników Forum spodziewa się wzrostu przekraczającego 10%. Tylko 6% przewiduje w przyszłym roku spadek cen.

Zdaniem Piotra Koziny z Grupy PSB spektakularny wzrost cen mamy już raczej za sobą, natomiast ceny kroczące będą cały czas szły do przodu. Wzrosły koszty produkcji, a dramatycznie niskie marże w hurtowniach, składach budowlanych oraz sklepach DIY na poziomie 0,5-1% muszą zostać podniesione, co przełoży się na wzrost cen. Jak zauważył jednak Andrzej Ulfig, prezes zarządu spółki Selena, w niektórych przypadkach sytuacja na rynku jest bardzo trudna do zaprognozowania, np. gdy dany surowiec dostarcza tylko kilka firm na świecie, a jego cena, co zrozumiałe, oderwana jest od sytuacji w Polsce.

Tomasz Grela, prezes zarządu firmy Aluprof – producenta systemów aluminiowych, podkreślił z kolei, że w jego branży, niektóre produkty są dziś znacznie tańsze niż jeszcze parę lat temu, jednakże klienci nie są już nimi zainteresowani, ponieważ naturalnie się zestarzały i dziś to te produkty wykorzystujące nowe technologie są dla nich bardziej atrakcyjne.

Szansa dla prefabrykacji

Przemysław Borek, wiceprezes zarządu firmy Pekabex, potwierdził, że cement z Białorusi dociera do Polski, ale odgrywa istotną rolę na rynku jedynie we wschodniej i północnej Polsce. Jest to na dodatek surowiec niższej jakości, niż ten potrzebny do produkcji prefabrykatów w jego firmie, dlatego z niego nie korzysta. W sytuacji, gdy branża boryka się z rosnącymi kosztami pracy, prefabrykacja może zyskiwać na znaczeniu, gdyż jej użycie podczas procesu budowy może oznaczać nawet 2,5-3 krotnie niższe nakłady pracy niż przy zastosowaniu technologii tradycyjnych. Udział w rynku dużej prefabrykacji wiceprezes Pekabeksu szacuje dziś na 1,5-2%.

Forum Budownictwo w Polsce – tu trzeba być

Forum Budownictwo w Polsce to doroczna branżowa debata, podczas której omawiane są najnowsze dane, prognozy i strategie decydujące o kształcie rynku. Tradycyjnie uczestnicy Forum jako pierwsi mogli zapoznać się z danymi pochodzącymi z najnowszego raportu PMR „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2019 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”. Dzięki obecności kluczowych graczy, wydarzenie od lat jest stałym miejscem pozyskania wiedzy o sektorze i realizowanych projektach a także przeglądem planów rozwojowych w Polsce i za granicą.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *