Stecol Corporation z umową na budowę autostrady A2

autostrada nad ranem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 z chińską firmą Stecol Corporation. Projekt dotyczy trzeciego i ostatniego odcinka autostrady A2, łączącego Mińsk Mazowiecki i Siedlce, a konkretnie 13 km odcinka między węzłami Groszki i Gręzów. Wartość umowy wyniosła 530,8 mln zł.

Umowa będzie realizowana przez 36 miesięcy. Jej wykonawca będzie musiał złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej najpóźniej 10 miesięcy po jej zawarciu. Przerwy zimowe trwające od 15 grudnia do 15 marca nie są wliczane do czasu realizacji. Zakończenie prac ma nastąpić latem 2024 r.

Wykonawca będzie miał za zadanie przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Po uzyskaniu decyzji, Stecol podejmie się budowy 13 km dwujezdniowego odcinka autostrady A2 z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstaną również drogi równoległe do obsługi terenu przyległego, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W sierpniu ubiegłego roku, GDDKiA oddała do ruchu 15 km odcinek autostrady A2 przebiegający od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisano także umowy na dwa odcinki autostrady; pierwszy, pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki, drugi natomiast na odcinku Gręzów – Siedlce Zachód. Zakończenie prac przewidziano na jesień 2023 r.

Kolejny odcinek autostrady, od Siedlec do Białej Podlaskiej, jest w trakcie czterech postępowań przetargowych. Oferty na odcinek od węzła Siedlce Zachód do rejonu miejscowości Malinowiec zostały otwarte 23 grudnia 2020 r. W styczniu tego roku otworzono także oferty na trzy kolejne postępowania, 5 stycznia na fragment między węzłem Łukowisko a rejonem miejscowości Swory, 19 stycznia od Sworów do Białej Podlaskiej i 22 stycznia od Malinowca do Łukowiska.

30 grudnia 2020 r. GDDKiA ogłosiła także przetarg na odcinek autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Przetarg dotyczy wyboru projektanta, który podejmie się opracowania projektu budowlanego oraz uzyskania niezbędnych decyzji, umożliwiających realizację prac budowlanych. Następnie odbędzie się przetarg na wykonanie prac inwestycyjnych.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *