Tauron: Farma fotowoltaiczna w Jaworznie gotowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie – to pierwsza taka inwestycja, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy.

Na terenach należących do Grupy chcemy zbudować farmy fotowoltaiczne o mocy 150 MWp. Pierwszą taką farmę oddajemy do użytku w Jaworznie w miejscu, gdzie znajdował się blok węglowy – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Zgodnie z naszymi założeniami do 2025 roku będziemy dysponować farmami fotowoltaicznymi o mocy 300 MW. To istotny element Zielonego Zwrotu TAURONA – dodaje prezes Ignacok.

Budowę farmy wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udzielił preferencyjnej pożyczki  w wysokości 75,46% kosztów kwalifikowanych zadania inwestycyjnego z możliwością umorzenia do 3 mln zł. Po spełnieniu wymogów zgodnych z podpisaną przez strony umową, umorzona kwota zostanie wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego, planowanego przez Tauron Wytwarzanie.

Program Tauron PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy Tauron o łącznej mocy 150 MWp. Obejmuje on kilka lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach czy składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze związane z energetyką.

Inwestycje w energetykę odnawialną mają być podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu w perspektywie 2030 roku. Tauron za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65% energii z OZE, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

Źródło: Tauron

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *