Zygmunt Solorz i Michał Sołowow inwestują w elektrownie jądrową w Pątnowie

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow inwestują w elektrownie jądrową w Pątnowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dwaj polscy miliarderzy, Zygmunt Solorz i Michał Sołowow rozpoczynają wspólny projekt, którego efektem będzie wzniesienie elektrowni jądrowej w Pątnowie na bazie aktywów ZE PAK. Projekt obejmuje budowę 4-6 małych reaktorów typu SMR, o mocy 300 MW każdy.

Jednostki te będą budowane w oparciu o technologię GEH BWRX-300, jak również o inne amerykańskie technologie SMR. Synthos, przedsiębiorstwo w którym Sołowow jest głównym udziałowcem, bierze udział w tym projekcie zarówno jako inwestor, jak i jako dostawca technologii. Inwestycja ta będzie realizowana na terenie Elektrowni Pątnów, a jako że korzysta z istniejącej już infrastruktury prądu, projekt ma duże szanse powodzenia.

Solorz i Sowołow mocno stawiają na ekologiczne rozwiązania energetyczne i podkreślają znaczenie czystej energii nie tylko dla względów klimatycznych, ale i również gospodarczych. Jako produkcyjny hub Europy, Polska potrzebuje stabilnych, bezemisyjnych źródeł energii. Atrakcyjne cenowo źródła energii są konieczne aby przyciągnąć zagranicznych przedsiębiorców, oraz aby zapewnić państwu szybki rozwój.

ZE PAK planuje odejście od produkcji energetycznej z węgla do 2030 roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *