Wrocław – pionierska metoda sprawdzania nieruchomości

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wrocław jest pierwszym miastem na świecie, które zaczyna korzystać z detekcji satelitarnej przy sprawdzaniu powierzchni nieruchomości. W ten sposób będzie weryfikowana deklarowana powierzchnia działek wpływająca na wysokość podatku od nieruchomości. Metoda wykorzystuje obrazkowanie satelitarne.

Urząd Miasta we Wrocławiu podpisał roczną umowę z firmą SatRevolution. Spółka ta na podstawie zdjęć satelitarnych przygotowywać będzie raporty, a na ich podstawie urzędnicy zweryfikują dane w złożonych deklaracjach ze stanem faktycznym optymalizować prowadzone już kontrole podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości oraz podejmować decyzje co do dalszych działań. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

– We Wrocławiu mamy prawdziwe perełki technologiczne, takie, jak SatRevolution, która wysyła w kosmos satelity. W mieście otwartym i nowoczesnym znajdują się takie podmioty, zajmujące się technologiami kosmicznymi, które bez kompleksów konkurują z międzynarodowymi firmami. To ważne dla przyszłości Wrocławia – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ideą przyświecającą władzom Wrocławia jest urealnienie wpływów z podatku od nieruchomości. Koszt rocznej umowy to jedynie 128 tys. zł, a dzięki poprawie ściągalności podatków od nieruchomości (m. in. dzięki ujawnianiu faktów niezgłaszania budynków do opodatkowania) wpływy do budżetu miasta mogą zwiększyć się o 3-4 mln zł.

Źródło: wroclaw.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *