TOP 3 projektów architektonicznych w technologii drewnianej, które powstały w pandemii

drewniana dzielnica z Chin

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pandemia koronawirusa zmienia otaczający nas świat. Rosnący strach o własne zdrowie jednocześnie zwiększa świadomość, że czas na powrót do natury. Ten trend przybiera na sile w wielu obszarach, w tym w budownictwie. Branża coraz mocniej stawia na materiały i rozwiązania, które są zdrowsze dla użytkownika i lepsze dla środowiska naturalnego. Poniżej zestawienie najlepszych projektów architektonicznych z drewna, które powstały na świecie w czasie pandemii.

– Pandemia sprawia, że większość z nas roztropniej podejmuje decyzje. Stawiamy chętniej na wysokiej jakości produkty, bo wiemy, że w perspektywie długoterminowej są one lepszym wyborem. Widać to wyraźnie w branży budowlanej, która teraz coraz częściej wybiera drewno. Zaczęło się od jego elementów we wnętrzach, teraz czas na drewniane domy i budynki. To nie tylko lepszy wybór z punktu widzenia środowiska naturalnego i ograniczania śladu węglowego, ale też użytkowania. Wprowadzając się do odpowiednio zaprojektowanego budynku z drewna otrzymujemy przyjazny mikroklimat i oszczędność na rachunkach w perspektywie długoterminowej. Właśnie na to stawiają najlepsi architekci na całym świecie – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

TOP 1. Samowystarczalne i zdrowe miasto z drewna

Samowystarczalne pod względem produkcji żywności i energii miasto to koncepcja osiedla mieszkaniowego stworzona przez Guallart Architects w Xiong’an New Area w Chinach. Studio architektoniczne połączyło tradycyjny europejski plac miejski z nowoczesnymi chińskimi apartamentowcami. Nowoczesny projekt uwzględnia m.in. szklarnie, w których można uprawiać warzywa, owoce i zioła, dachy pokryte panelami słonecznymi czy warsztaty wyposażone w drukarki 3D do tworzenia narzędzi. Dodatkowo, będzie zbierana deszczówka, a w celu utrzymania różnorodności biologicznej publiczne ogrody i sady będą obsadzane kwiatami przyjaznymi dla owadów i motyli. Mieszkania zaś będą posiadały domki dla ptaków. W modelu osiedla nie zabrakło miejsca na biura, sklepy, targ spożywczy, przedszkole, basen czy pomieszczenia dla straży pożarnej.

Celem Guallart Architects było stworzenie projektu z gospodarką o obiegu zamkniętym, z minimalną ilością odpadów i zanieczyszczeń. Zgodnie z założeniami całość ma powstać z drewna klejonego krzyżowo.

TOP 2. Drewniana szkoła przyszłości

Włoski architekt Valentino Gareri przedstawił projekt modułowego centrum edukacyjnego, które nazwał Tree-House School (Szkoła na drzewie). Projekt ma charakter zrównoważonej energetycznie, otwartej przestrzeni w otoczeniu lasu. Model łączy w sobie różne budynki edukacyjne, takie jak przedszkole, szkoła podstawowa i średnia, dom kultury, biblioteka czy kawiarnia. Zgodnie z założeniem architekta szkoła przyszłości ma być przestrzenią elastyczną, otwartą na naturę, wykonaną z naturalnych materiałów, w konstrukcji modułowej.

Centrum edukacyjne składa się z dwóch budynków na planie koła, dwóch dziedzińców i użytkowego dachu. Wykonane z drewna klejonego krzyżowo moduły o powierzchni 55 mkw. tworzą salę lekcyjną, która może pomieścić nawet 25 uczniów. W projekcie założono m.in. zbiorniki deszczówki, naturalną wentylację, panele fotowoltaiczne czy urządzenia do pozyskiwania energii wiatrowej, dzięki czemu szkoła będzie samowystarczalna energetycznie.

TOP 3. Dom Życia, czyli wyjątkowy szpital tymczasowy

Duńskie studio architektoniczne PROTOTYPE zaprezentowało projekt tymczasowego ośrodka leczenia chorób zakaźnych „Vital House” (Dom Życia). Konstrukcja, dzięki temu, że składa się z prefabrykowanych elementów, może powstać bardzo szybko i w dowolnym miejscu.

Projekt obejmuje oddziały intensywnej opieki medycznej oraz tzw. pokoje komunikacyjne, umożliwiające chorym przyjmowanie gości. Duże zielone patio zapewnia więcej tlenu w budynku, pomagając pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia. Natomiast oddzielne ciągi komunikacyjne i korytarze sprawiają, że pacjenci nie spotykają się bezpośrednio z personelem medycznym w trakcie codziennych czynności. Powietrze w obrębie budynku jest stale monitorowane, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów.

***

Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD) to firma deweloperska budująca energooszczędne budynki mieszkalne, usługowe i mieszkalno-usługowe wykonane w technologiach drewnianych. W swojej działalności PDD wykorzystuje krajowy potencjał przemysłu drzewnego i budowlanego w oparciu o nowoczesne technologie oraz bazę surowcową. Podstawową aktywnością spółki jest budowa budynków wielorodzinnych i osiedli domów jednorodzinnych przeznaczonych na sprzedaż na rynku komercyjnym, a także mieszkań pod wynajem i wynajem z opcją dojścia do własności. Spółka została powołana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. PDD rozpoczęła działalność w 2019 roku.

Źródło: PDD
Fot: dezeen.com

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *