UE: Ceny mieszkań poszły w górę

Ceny mieszkań

Ten post dostępny jest także w języku: English

W drugim kwartale 2021 r. można było zaobserwować wzrosty cen mieszkań w niemalże wszystkich krajach Unii Europejskiej. W strefie euro mieszkania podrożały o 6,8% względem drugiego kwartału 2020 r., natomiast w całej Wspólnocie – o 7,3%.

Jak wynika z danych Eurostatu, wzrosty odnotowane w drugim kwartale br. były rekordowe w porównaniu z poprzednimi latami. W przypadku strefy euro podobne wzrosty pojawiły się w czwartym kwartale 2006 r., a w Unii Europejskiej – w trzecim kwartale 2007 r. Jednak skok cen nie oznacza, że zmiany cen mieszkań gwałtownie przyspieszyły. Większa roczną zmianę odnotowano w pierwszym kwartale 2021 r., kiedy wyniosła ona 5,7% dla strefy euro i 6,1% w UE. Natomiast porównując pierwszy kwartał 2021 r. z drugim można zauważyć, że mieszkania podrożały o 2,6% w strefie euro i o 2,7% w całej Wspólnocie.

Roczny wzrost cen mieszkań aż o 10% w drugim kwartale 2021 r. odnotowano w 11 krajach Unii Europejskiej, w których dane dotyczące cen nieruchomości były dostępne. Na czele zestawienia znalazły się takie kraje jak Estonia, ze wzrostem o 16,1%, Dania – 15,5% oraz Czechy – 14,5%. W Polsce skok cen wyniósł 8,3%, chociaż w porównaniu z pierwszym kwartałem mieszkania podrożały o 3,1%. Tym samym Polska znalazła się nieco powyżej średniego wzrostu odnotowanego w całej Wspólnocie.

Największe wzrosty w porównaniu z poprzednim kwartałem 2021 r. pojawiły się na Łotwie, Słowenii i w Austrii. W przypadku Łotwy podwyżki wyniosły 6,7%, a roczny wzrost w drugim kwartale był na poziomie 12,4%. W Słowenii skok cen z poprzedniego kwartału wyniósł 4,5%, natomiast w Austrii – 4,2%.

Jedynym krajem, w którym odnotowano spadek cen mieszkań jest Cypr, a obniżki cen wyniosły tam 4,9% w ciągu roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *