UOKiK podejrzewa zmowę w przetargach drogowych

Wylewanie asfaltu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowanie przeciwko dwóm firmom. Ma ono wyjaśnić czy nie doszło do zmowy cenowej w przetargach dotyczących budowy i remontów dróg.

10 przetargów

Urząd sprawdza dwie firmy zajmujące się budową i naprawą dróg w celu wyjaśnienia, czy ich działania miały wpływ na wyniki zamówień przetargowych. Postępowanie dotyczy przedsiębiorstwa Star Budowa z Chybic (województwo świętokrzyskie) i spółki Aglet z Warszawy. UOKiK podejrzewa, że firmy te wpłynęły na wyniki blisko 10 przetargów na remont dróg organizowanych przez świętokrzyskie gminy. Wartość zamówień w tych przetargach była od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł.

Prezes UOKiK Marek Niechciał cytowany w komunikacie poinformował, że odbyło się przeszukanie w siedzibach obu firm i zostały znalezione dowody, które wskazują, że mogło dojść do niedozwolonych uzgodnień. Przedsiębiorcy mogli stosować niezgodny z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

Niedozwolony mechanizm

Niedozwolone działanie miało polegać na tym, że w sytuacji gdy propozycje dwóch firm okazywały się w danym przetargu najkorzystniejsze to zwycięzca rezygnował z podpisania umowy. UOKIK podejrzewa, że to było celowe działalnie mające doprowadzić do wyboru droższej oferty. Zachowanie tych firm było inne w sytuacji, gdy nie zajmowały one kolejnych miejsc według cen. Nie rezygnowały one wówczas z podpisania umowy, ale dostarczały brakujące dokumenty i realizowały zamówienie.

UOKiK poinformował, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10% obrotu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *