W Krakowie powstanie premetro

tramwaj w krakowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Krakowie powstanie linia premetra o długości 20 km, obsługująca północną część miasta w kierunku wschód-zachód. Ten rodzaj komunikacji został wybrany jako wariant rekomendowany na podstawie „Studium wykonalności dla budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” spośród wariantów metra, premetra „wahadłowego” i premetra szybkiego tramwaju. Studium zostało wykonane na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przez ILF Consulting Engineers Polska.

Premetro to linia tramwajowa lub lekka kolej miejska, która obejmuje odcinki budowane do standardów szybkiego tranzytu, zazwyczaj w ramach procesu przebudowy na kolej o standardzie metra, zwykle poprzez budowę tuneli w obszarze centralnego miasta. W przypadku Krakowa przeanalizowano około siedmiu wariantów trasy z czterema dodatkowymi podwariantami dla każdego z nich, a więc w sumie wykonano ponad 300 kombinacji obliczeń. Linia tramwajowa premetro, która jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla miasta z punktu widzenia finansowego, społecznego i funkcjonalnego, będzie miała 21,82 km, z czego 6,6 km w tunelu, a 1,4 km na estakadzie. Odcinek tunelowy został zaprojektowany głównie w części centralnej, gdzie występują największe utrudnienia na sieci tramwajowej i w terenie, natomiast pozostała część przebiegać będzie nad ziemią, co pozwoli na wykorzystanie części istniejących torowisk tramwajowych, głównie w rejonie Nowej Huty. Liczba stacji to 32, a średnia odległość między nimi wyniesie 670 metrów. W godzinach szczytu przewiduje się, że z linii będzie korzystać do 14 tys. pasażerów. Dzięki inwestycji zakładany czas podróży pomiędzy AGH i Rondem Polsadu skróci się do 9 minut.

premetro

Miasto wkrótce ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji do decyzji środowiskowej wraz z jej uzyskaniem dla pierwszego etapu premetra, którym będzie odcinek estakadowo – tunelowy, od stacji DH Wanda do stacji Stadion Miejski, o długości 10,5 km, z czego 5,6 km to tunel w okolicach Śródmieścia, a 1,4 km – wiadukt.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *