W Polsce pojawi się technologia wychwytująca CO2

Cementownia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Produkcja CO2 jest nieodłącznym elementem procesu spalania, a technologia wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla umożliwia ograniczenie szkodliwej dla klimatu emisji. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane w Cementowni Górażdże na Opolszczyźnie.

Właściciel Cementowni Górażdże, czyli koncern HeidelbergCement, chce wdrożyć projekt zmniejszenia emisji, korzystając z unijnego programu. Podobna instalacja, dzięki której można przechwytywać wytworzone CO2, znajduje się w Hanowerze w Niemczech, a rozwiązanie, które zostanie wprowadzone w Polsce, pozwoli na transport CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk na Morzu Północnym.

Inwestycja jest możliwa dzięki międzynarodowemu projektowi ACCSESS, w który zaangażowało się 18 podmiotów, a wśród nich znajdują się firmy naftowe i gazowe, m.in. Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ma zakończyć się w kwietniu 2025 r., a do tej pory dostał on 15 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Zdaniem dr Dominika von Achtena, prezesa HeidelbergCement, nowe rozwiązanie dostarczy wiele ważnych danych odnośnie efektywności procesu przechwytywania, a także pomoże firmie stać się liderem w procesie redukcji emisji CO2 do atmosfery.

Zastosowanie technologii CCS to nie pierwsza proekologiczna inicjatywa ze strony firmy. W tym roku Cementownia Górażdże zdecydowała się na zakup energii wytworzonej przez farmę fotowoltaiczną, należącą do niemieckiego dewelopera ByWa r.e., zawierając PPA, czyli długoterminową umowę na zakup energii. Elektrownia, z której będą odbywać się dostawy, powstała bez subsydiów i ma być jedną z największych inwestycji tego typu w Polsce. Moc zainstalowana elektrowni w Witnicy wyniesie 64,6 MW.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *