W Polsce wybudowano farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW

Panele fotowoltaiczne

Ten post dostępny jest także w języku: English

W niespełna 180 dni od rozpoczęcia budowy ukończono montaż 155 tys. modułów PV o łącznej mocy 70 MW. Nowa farma fotowoltaiczna w Brudzewie w województwie wielkopolskim jest największą tego typu inwestycją, a grupa kapitałowa ZE PAK już zapowiedziała jej rozbudowę.

Inwestycja grupy ZE PAK, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza, jest jednym z elementów strategii, która ma wpłynąć na rozwój infrastruktury do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Podobne rozwiązania wprowadzają firmy takie jak Tauron, czy spółka PGE Energia Odnawialna. Farma fotowoltaiczna o mocy 70 MW powstała na terenach, na których dawnej wydobywano węgiel brunatny. Wytworzona energia ma być wykorzystana do produkcji zielonego wodoru, za którą odpowiedzialna będzie Elektrownia Konin.

Planuje się, ze farma fotowoltaiczna, którą finansuje konsorcjum Banku Pekao, banku PKO BP oraz mBanku, ma zostać rozbudowana w taki sposób, by docelowo miała moc około 1000 MW. Obecny budżet projektu wynosi 188,9 mln zł, a grupa ZE PAK już zapowiedziała, że przygotowuje się do rozbudowy farmy o 250 MW.

Tak duża inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych ma wspomóc produkcję zielonego wodoru, którego wytwórnia na powstać w oparciu o technologię PEM. Takie rozwiązanie, wykorzystujące elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową, zapewni długofalowe korzyści środowiskowe i gospodarcze. ZE PAK zamówił już pierwszy elektrolizer, którego dostawy można się spodziewać na przełomie 2021 i 2022 roku. Elektrolizer będzie miał moc 2,5 MW, co umożliwi produkcję tony wodoru w ciągu doby.

Rozwiązania oparte na wodorze zostaną wykorzystane m.in. w komunikacji miejskiej. Po pomyślnych testach przeprowadzonych w styczniu bieżącego roku pierwszy autobus wodorowy firmy Solaris zasili flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *