Warszawa: metro dojeżdża już na Targówek

stacja metra w warszawie

Ten post dostępny jest także w języku: English

W niedzielę (15 września 2019 r.) do sieci warszawskiego metra włączone zostały 3 nowe stacje, będące częścią II linii. Dzięki inwestycji wartej ponad miliard złotych, pasażerowie będą mogli teraz dojechać na Targówek.

Trzy nowe stacje

Trzy nowe stacje warszawskiego metra udostępnione pasażerom to Trocka, Targówek Mieszkaniowy oraz Szwedzka znajdujące się na północno-wschodnim odcinku II linii, który teraz liczy już 9,7 km długości i składa się łącznie z 10 stacji. Prace budowlane co prawda zakończyły się już w maju br., dzień przed zaplanowanym terminem, jednakże proces odbiorów przez odpowiednie służby, sprawił, że pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z tego fragmentu metra dopiero cztery miesiące później.

Nowy odcinek o długości 3,12 km, wybudowała włoska firma Astaldi na podstawie zawartej w 2016 r. umowy opiewającej na 1 067 mln zł brutto. Pomimo licznych problemów na innych kontraktach realizowanych w Polsce, wykonawca nie wstrzymał prac przy budowie metra.

II linia warszawskiego metra będzie teraz obsługiwana przez 15 składów, a więc o trzy więcej niż do tej pory. W godzinach szczytu pociągi będą odjeżdżać ze stacji tak jak dotychczas, czyli co ok. 3 minuty. Czas przejazdu przez całą obecnie funkcjonującą II linię metra wynosić będzie 17 minut.

Budowa nadal trwa

Już za kilka miesięcy, na początku przyszłego roku, gotowe mają być trzy kolejne stacje po zachodniej stronie Wisły: Księcia Janusza, Młynów oraz Płocka. Ten fragment o długości 3,4 km budowany jest przez turecką firmę Gulermak.

Kolejne odcinki II linii metra oddawane będą w 2021 i 2022 r. Cała linia docelowo ma mieć długość blisko 23 km.

Dotychczasowe wsparcie z obecnej perspektywy unijnej dla warszawskiego metra to niemal 10 mld zł, co czyni go jednym z największych beneficjentów unijnych środków w Polsce.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *