Wielka Brytania: nowe budynki ze stacjami ładowania

samochody elektryczne

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od 2022 r. nowe budynki w Wielkiej Brytanii będą musiały być wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przepisy będą dotyczyć zarówno nowo wybudowanych nieruchomości, jak i tych, które przechodzą gruntowną renowację.

Nowe przepisy mają usprawnić strategię Wielkiej Brytanii dotyczącej ograniczenia zmian klimatycznych. Dzięki przejściu na elektromobilność zmniejszona zostanie ilość emisji, a to przełoży się na podwyższenie jakości życia mieszkańców. Jednym z etapów redukcji wpływu na środowisko ma być także wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów benzynowych i wysokoprężnych, które będzie obowiązywać od 2030 r.

Taka transformacja wiąże się jednak ze zwiększonym zapotrzebowaniem na stacje ładowania samochodów elektrycznych, których w Wielkiej Brytanii jest ok. 25 tys. Według Urzędu ds. Konkurencji i Rynków do 2030 r. zapotrzebowanie na punkty ładowania może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Popyt na stacje ładowania ma zostać zaspokojony dzięki nowym regulacjom prawnym, z których wynika, że od 2022 r. nowe domy i budynki będą musiały być wyposażone punkty ładowania. Przepisy będą dotyczyć nieruchomości takich jak supermarkety i miejsca pracy, a dodatkowo objęte nowymi regulacjami zostaną budynki, które przechodzą gruntowną renowację.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Wielkiej Brytanii stale rośnie. W 2020 r. pojazdy elektryczne odpowiadały za 10% całkowitej sprzedaży samochodów na Wyspach Brytyjskich, podczas gdy w 2018 liczba ta wyniosła zaledwie 2,5%. Wzrastający popyt na bardziej ekologiczne formy transportu oraz ograniczenie korzystania z samochodów spalinowych może sprawić, że emisja w Wielkiej Brytanii zacznie stopniowo maleć. Jak podaje BBC, samochody i taksówki przyczyniły się do 16% emisji w 2019 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *