Wielkopolskie i lubuskie z dużym popytem na magazyny mimo pandemii

Karolina Galas szefowa poznańskiego biura CBRE

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rynek magazynowy w wielkopolskim i lubuskim nie odczuwa negatywnych następstw pandemii. Popyt na powierzchnię magazynową od początku roku wyniósł niemal 595 tys. mkw., co jest jednym z wyższych wyników w kraju. Duży popyt idzie w parze z podażą. Łącznie w tych województwach buduje się ponad 307 tys. mkw. takiej przestrzeni. Na wynajem magazynu w wielkopolskim i lubuskim najczęściej decyduje się branża logistyczna, ale coraz większe zainteresowanie pojawia się także ze strony produkcji oraz e-commerce.

– Mimo epidemii ruch na rynku jest duży. Dociera do nas wiele zapytań, inwestycje są realizowane w terminie, a dominujące w Poznaniu zakłady m.in. Volkswagena, Beiersdorf, czy Bridgestone powiększają swoje operacje. Największe zainteresowanie widać ze strony branży logistycznej, choć pojawia się też coraz więcej projektów produkcyjnych z zapotrzebowaniem na duże powierzchnie, czy to produkcja ciężka czy konfekcyjna. Odnotowujemy zwiększony ruch w sektorze e-commerce z dominującymi branżami: modową i kosmetyczną. Na bazie tych obserwacji widać, że te regiony mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że Poznań został niedawno uznany miastem przyjaznym inwestorom i otrzymał nagrodę Prime Property Prize 2020 – mówi Karolina Galas, szefowa poznańskiego biura CBRE.

Obecnie w województwach wielkopolskim i lubuskim jest prawie 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Tylko w tym roku przybyło ponad 90 tys. mkw. nowej przestrzeni, a buduje się kolejne 307 tys. mkw. Ilość wolnych magazynów nie odbiega od średniej krajowej i wynosi 6,9%, co oznacza, że nowe inwestycje, szczególnie w najlepszych lokalizacjach, są szybko pochłaniane przez rynek. Popyt od początku roku osiągnął niemal 595 tys. mkw.

Konkurencja dla Niemiec

Największe transakcje, które miały miejsce ostatnio na poznańskim rynku magazynowym to wynajem 23 tys. mkw. przez Ekol Logistics,18 tys. mkw. przez Rhenus Logistics, czy 15 tys. mkw. przez Arvato – wszystkie  w poznańskich Parkach Panattoni. W pierwszym kwartale br. odbyła się także transakcja Millano Group. Przy doradztwie CBRE wynajęto 16 tys. mkw. w Tristar Poznań.

Dobre położenie geograficzne w pobliżu granicy z Niemcami, rozwój infrastruktury drogowej i wykwalifikowani pracownicy sprawiają, że region stanowi coraz większą konkurencję dla magazynów naszych zachodnich sąsiadów. Z Poznania można szybko dojechać do Warszawy, Łodzi, ale także do Berlina czy Frankfurtu nad Odrą. Inwestorów przyciągają też Specjalne Strefy Ekonomiczne – mówi Karolina Galas.

Źródło: CBRE

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *