Wrocław trzecim najszybciej rozwijającym się miastem w UE

wrocław rynek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wrocław znalazł się na najniższym stopniu podium w rankingu najdynamiczniej rozwijających się miast europejskich, ustępując jedynie Dublinowi i Pradze, wynika z raportu CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities, którego autorami są Skanska, Colliers International i Dentons. W TOP 20 znalazły się jeszcze 4 inne polskie miasta.

Wzrost PKB mocną stroną Wrocławia

Wśród najszybciej rozwijających się metropolii w Unii Europejskiej, w czołowej 20 uplasowało się aż 16 miast z Europy Środkowo-Wschodniej. Co prawda pierwsze miejsce przypadło Dublinowi, który jest jednym z najważniejszych kierunków inwestycji, ale już kolejnych 14 miast w zestawieniu pochodzi ze wspomnianego regionu.

Wrocław swoje wysokie miejsce zawdzięcza głownie bardzo wysokiemu wzrostowi PKB w ostatnich 10 latach, wynoszącemu 79%. Wyższy skok zanotowano jedynie w Bukareszcie (96%).

Ranking oparty został o trzy kryteria: wydajność (PKB na osobę), łączność (zmierzona ruchem pasażerskim na głównym lotniskach unijnych miast) oraz kapitał ludzi, do którego oszacowania posłużono się odsetkiem pracowników z wyższym wykształceniem. W zestawieniu pod ocenę wzięto miasta liczące ponad 250 tys. mieszkańców.

Centrum przemysłowe i programiści

Według autorów raportu Wrocław słynie z dwóch głównych cech. Po pierwsze, miasto posiada personel bardzo wysokiej jakości, który jest dobrze wykształcony, wykwalifikowany i mówiący wieloma językami, co oznacza wysoką zdolność do pracy w międzynarodowym środowisku. Odzwierciedleniem tego faktu są najwyżej oceniani w Europie programiści. Drugą cechą charakteryzującą stolicę Dolnego Śląska jest bycie silnym centrum przemysłowym dla niemieckich firm produkcyjnych, które swoje centra serwisowe lokalizują w samym Wrocławiu, natomiast logistyczne wokół miasta.

Ranking 20 najdynamiczniej rozwijających się miast UE prezentuje się następująco:

 1. Dublin (Irlandia)
 2. Praga (Czechy)
 3. Wrocław (Polska)
 4. Sofia (Bułgaria)
 5. Koszyce (Słowacja)
 6. Bukareszt (Rumunia)
 7. Kluż-Napoka (Rumunia)
 8. Kraków (Polska)
 9. Timisoara (Rumunia)
 10. Wilno (Litwa)
 11. Jassy (Rumunia)
 12. Bratysława (Słowacja)
 13. Kowno (Litwa)
 14. Gdańsk (Polska)
 15. Szczecin (Polska)
 16. Porto (Portugalia)
 17. Warszawa (Polska)
 18. Tallin (Estonia)
 19. Barcelona (Hiszpania)
 20. Birmingham (Wielka Brytania)

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *