Wybrano projektanta nowego gazociągu o długości ponad 200 km

system przesyłowy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Operator systemu przesyłowego Gaz-System podpisał z ILF Consulting Engineers Polska umowę na projekt gazociągu Gustorzyn – Wicko. Inwestycja powiązana jest z planowanym w Zatoce Gdańskiej pływającym terminalem LNG.

Dwuetapowy projekt

Podpisana umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego. Gazociąg Gustorzyn – Wicko, będzie przebiegał przez dwa województwa – pomorskie i kujawsko-pomorskie, a jego długość wyniesie 214 km. Inwestycja będzie się składała z dwóch etapów. Pierwszy, obejmie odcinek Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km, natomiast drugi będzie rozciągnięty na ok. 128 km odcinku Gustorzyn – Gardeja.

Gazociąg połączy budowaną tłocznię w Gustorzynie przez węzeł gazowy w miejscowości Kolnik, ze statkiem LNG w Zatoce Gdańskiej. Dzięki inwestycji, zwiększony zostanie odbiór i transport gazu ziemnego, co pozwoli na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania. Zadanie to jest elementem polityki klimatycznej zarówno Polski jak i Unii Europejskiej. Do tej pory, firma ILF Consulting Engineers Polska zaprojektowała 1 400 km gazociągów przesyłowych na zlecenie Gaz-System, m.in. Baltic Pipe, Szczecin – Gdańsk czy Lwówek – Odolanów.

Nowy gazociąg umożliwi efektywne rozprowadzanie gazu z obszaru Gdańska do polskich odbiorców, a w przyszłości również przyczyni się do rozwoju rynku gazu ziemnego we wschodniej Europie. Poprawiona zostanie przepustowość polskiego systemu przesyłowego, a znaczenie gospodarcze tej części wybrzeża wzrośnie.

Pływający terminal FSRU

Obecnie trwają także prace nad projektem 35 km gazociągu Kolnik – Gdańsk. W ramach inwestycji połączona zostanie pływająca jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) z węzłem w miejscowości Kolnik, dzięki czemu umożliwiony zostanie odbiór i przesył gazu z pływającego terminalu. Konsorcjum firm Ramboll Polska sp. z o.o. oraz Ramboll Danmark A/S są odpowiedzialne za wykonanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski tej części inwestycji.

W Zatoce Gdańskiej zostanie umiejscowiona jednostka pływająca FSRU, która będzie magazynować i regazyfikować skroplony gaz ziemny. Terminal FSRU w założeniu ma być gotowy na przyjęcie 4,5 mld m3 gazu rocznie, a także zwiększenie mocy regazyfikacji w przyszłości, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na LNG oraz od rozwoju rynku. Oddanie do użytku terminala planowane jest na 2026/2027 rok.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *