Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wybrany

statek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Urząd Morski w Gdyni wybrał najkorzystniejszą ofertę na budowę I etapu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Prace za 992,27 mln zł wykona konsorcjum firm w składzie N.V.Besix S.A., NDI S.A. oraz NDI Sp. z o.o.

Dodatkowe ponad 270 mln zł

Przetarg na budowę I etapu przekopu przez Mierzeję Wiślaną ruszył na początku stycznia br., a otwarcie ofert nastąpiło 22 maja. W postępowaniu złożono sześć ofert, których ceny wahały się od 992,17 mln zł do 1,4 mld zł. Za najkorzystniejszą uznano najtańszą ofertę złożoną przez konsorcjum N.V.Besix S.A., NDI S.A., NDI Sp. z o.o, co oznacza, że przy budżecie ustalonym na 718,09 mln zł, na realizację inwestycji potrzebne będzie o ponad 270 zł mln więcej niż to pierwotnie zakładano.

W ramach I etapu projektu powstanie przekop o długości ponad 1 km i głębokości 5 m, port osłonowy oraz sztuczna wyspa, która będzie stanowić siedlisko dla ptaków. Kanał żeglugowy ma poprawić dostęp do poru w Elblągu, a także zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem Cieśniny Piławskiej kontrolowanej przez Rosjan.

Prace już ruszyły

Pomimo, iż z wybranym wykonawcą inwestycji nie została podpisana jeszcze umowa, prace przygotowawcze na placu budowy toczą się już od paru miesięcy. Symbolicznie budowę zainaugurował dnia 16 października ubiegłego roku Jarosław Kaczyński wkopując słupek geodezyjny wyznaczający drogę wodną przez mierzeję. W miejscu przyszłego kanału już w luty br. wycięte zostały wszystkie drzewa. Planowane zakończenie prac w ramach I etapu ma nastąpić w 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *