Wykup gruntów pod CPK ruszy w 2020 r.

hala odlotów

Ten post dostępny jest także w języku: English

Już w przyszłym roku ma ruszyć proces wykupu gruntów pod realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a sama jego budowa powinna rozpocząć się na dobre 3 lata później, poinformował Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister infrastruktury. Według niego pierwsze samoloty z największego w tej części Europy lotniska miałyby wystartować na przełomie 2027 i 2028 r.

Cztery kroki na dobry początek

Aby CPK realizowany był zgodnie z planem, według Marcina Horały w 2020 r. należy podjąć cztery kroki. Pierwszym z nich jest konieczność wprowadzenia zmian w prawie, tak by maksymalnie skrócić procedury administracyjne oraz zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. Kolejnym niezbędnym elementem będzie rządowy wieloletni plan finansowania portu, który zostanie wpisany do wieloletnich planów finansów publicznych.

W trzecim kroku konieczny będzie wybór strategicznego doradcy, który przygotuje tzw. master plan lotniska, a następnie będzie partnerem podczas realizacji inwestycji. W roli tej wystąpić ma któreś z największych portów lotniczych na świecie. Rozmowy prowadzone są już m.in. z lotniskami w Seulu, Tokio i Singapurze.

Ostatnim elementem będzie rozpoczęcie procesu negocjacji i dobrowolny wykup gruntów, w celu gromadzenia ziemi pod przyszłe lotnisko.

Pierwszy samolot za 8 lat?

Rządowe plany zakładają rozpoczęcie budowy CPK w 2023 r., jednakże zdaniem Marcina Horały dotrzymanie tego terminu będzie trudne do osiągniecia i wymagać będzie zmiany prawa, tak aby przygotowawcze prace ziemne można było rozpocząć przed wydaniem ostatecznego, prawomocnego pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to jednak funkcjonuje już w innych specustawach.

Finansowanie budowy portu ma mieć charakter rynkowy, czyli będzie się odbywać poprzez np. kredyty czy obligacje. Ostatnia zaktualizowana wycena komponentu lotniskowego CPK sięga 25 mld zł.

Zakładany termin pierwszej operacji lotniczej na CPK to przełom lat 2027/2028. Realizacja pierwszego etapu lotniska pozwoli na obsługę 45 mln pasażerów, a docelowo port ma być w stanie obsłużyć nawet 100 mln pasażerów.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *