Wyrównana bitwa o obwodnicę Pułtuska

obwodnica przez las

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pięć ofert wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w przetargu na zaprojektowanie i budowę ok. 20-kilometrowej obwodnicy Pułtuska, z czego cztery z nich zbliżone są pod względem wartości.

Przetarg

Rządowy program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 obejmuje m.in. realizację obwodnicy Pułtuska. Podpisanie umowy z wykonawcą jest przewidywane na czerwiec tego roku. Z kolei oddanie obwodnicy do użytku jest planowane na 2025 r.

Złożone oferty w przetargu podane w cenach brutto:

  • Konsorcjum Mirbud, Kobylarnia (447 mln zł);
  • Polaqua (448,9 mln zł);
  • Budimex (449,2 mln zł);
  • Porr (551,9 mln zł);
  • Strabag (442,2 mln zł).

Oferta Strabagu jest najniższa w postępowaniu, w stosunku do budżetu inwestora wynoszącego 773,1 mln zł brutto. Oferty są oceniane według szeregu kryteriów, takich jak cena – 60%, okres gwarancji – 30%, a także termin realizacji – 10%. Wykonawcy zadeklarowali takie same parametry dwóch ostatnich kryteriów.

Obwodnica Pułtuska

Wykonawca będzie miał za zadanie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowę trasy o długości blisko 20 km. Trasa będzie się składać z ok. 16,8 km nowego fragmentu drogi DK61, która ominie Pułtusk po stronie zachodniej, a także ok. 3 km drogi krajowej nr 57, która zostanie poprowadzona nowym śladem, omijając Kleszewo oraz Przemiarowo.

Obwodnica zostanie wybudowana w celu wyprowadzenia ruchu tranzytowego, odbywającego się obecnie drogami krajowymi nr 57 i 61. W planach jest także rozbudowa całego przebiegu drogi krajowej nr 61, która rozpoczyna swój bieg w Warszawie, a kończy na rozwidleniu z drogą krajową nr 57. Według GDDKiA, inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, układ komunikacyjny zostanie odciążony, a przepustowość w Pułtusku zostanie zwiększona.

Poprawione będą także warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, ze względu na popularność dróg krajowych nr 57 i 61, którymi odbywa się dojazd mieszkańców Warszawy i Mazowsza na Warmię i Mazury. Zostanie również wyprowadzony ruch z sąsiednich miejscowości, takich jak Kacice, Kleszewo, czy Przemiarowo.

Program 100 obwodnic

W województwie mazowieckim, dziewięć obwodnic zostało objętych rządowym Programem budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jedną z nich będzie obwodnica Pułtuska. Działania, które zakończą się wybudowaniem nowych tras, zostały już podjęte w zakresie wszystkich dziewięciu obwodnic. Dotychczas podpisana została umowa na projekt i budowę obwodnicy Lipska.

Prace projektowe toczą się obecnie dla kolejnych sześciu obwodnic: Łącka, Ostrołęki, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego oraz Zwolenia. Są one związane z przygotowaniem dokumentacji przebiegu tras. Na początku bieżącego miesiąca zgłosili się z kolei wykonawcy do zaprojektowania obwodnicy Ciechanowa.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *