Wysokie wyniki sprzedaży mieszkań w pierwszym półroczu 2021 r.

Rynek mieszkaniowy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zainteresowanie zakupem mieszkań zdecydowanie wzrosło w czasie pandemii, a jeszcze w pierwszym kwartale br. deweloperzy zaznaczali, że popyt na mieszkania na niektórych rynkach lokalnych przewyższa podaż, co wiązało się z utrzymywaniem lub wzrostem cen. Z jakimi wynikami sprzedaży deweloperzy zamknęli pierwsze półrocze roku? Czy popyt będzie się dalej utrzymywać na wysokim poziomie?

Wielu deweloperów zaznacza, że w 2021 r. odnotowali zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań od wybuchu pandemii. Jak wyjaśnia Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A., strategia oferowania produktów wpisujących się w potrzeby i preferencje wszystkich grup nabywców z większych miast w Polsce pozwoliła na osiągnięcie wysokiej sprzedaży. W pierwszym półroczu 2021 r. deweloper sprzedał 1062 lokale. W 2020 r. sprzedano 423 lokale, a w 2019 r. – 618. Chociaż lockdown wpłynął na zmniejszenie zainteresowania zakupem mieszkań w ubiegłym roku, klienci chętnie wrócili do deweloperskich biur sprzedaży.

Dla wielu deweloperów rok 2021 jest rekordowy pod względem sprzedanych lokali. Według Zbigniewa Jaroszka, prezesa firmy Atal, nie można mówić o bańce na rynku mieszkaniowym, ponieważ sytuacja jest cały czas zdrowa. Popyt, szczególnie na rynku pierwotnym, jest wysoki, a wśród klientów dominują ci, którzy chcą kupić nieruchomość na własne cele mieszkaniowe. Chociaż według sondażu Think Forward Initiative aż 73,6% ankietowanych Polaków w 2022 r. nie planuje inwestować w zakup mieszkania, prognozuje się, że wysoki popyt klientów indywidualnych powinien utrzymać się jeszcze w drugiej połowie 2021 r. Banki w dalszym ciągu chętnie udzielają kredytów hipotecznych, co zachęca potencjalnych inwestorów.

Jak dodaje Zbigniew Jaroszek, pierwsze półrocze było bardzo satysfakcjonujące dla firmy Atal. Tylko w czerwcu deweloper zakontraktował 428 lokali, 1223 w drugim kwartale, a w całym półroczu aż 2070 mieszkań. Firma liczy na dalsze zainteresowanie klientów i oczekuje sprzedaży aż 4 tys. lokali w całym 2021 r.

Według Małgorzaty Ostrowskiej, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A., nie tylko niskie stopy procentowe napędzają popyt na mieszkania, ale również wysoka inflacja. Jak podaje NBP, sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o 42% r/r i o 50% wobec pierwszego półrocza 2019 r. A to może oznaczać, że zainteresowanie zakupem mieszkań w 2021 r. będzie wciąż rosnąć, a deweloperzy mogą pobić kolejny roczny rekord sprzedaży. Do tej pory największą popularnością cieszyły się mniejsze mieszkania, kupowane w celach inwestycyjnych. Rośnie jednak liczba klientów zainteresowanych kupnem mieszkań o większych metrażach na własne potrzeby.

Kolejnym deweloperem, który potwierdza wzrostową tendencję sprzedaży jest Grupa Robyg, która w pierwszym półroczu 2021 r. podpisała około 2100 umów deweloperskich i przedwstępnych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oraz przekazała 1100 lokali. Jak dodaje Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A., jest to rekordowy wynik sprzedaży, a firma ma w tym roku w planach podpisanie ponad 4 tys. umów rezerwacyjnych oraz przekazanie 3 tys. lokali. Deweloper uruchomił aż 14 nowych projektów w 2021 r., a kolejne inwestycje zakładają zakup gruntów za ponad 600 mln zł.

Inni deweloperzy również wskazują na wzrost popytu, porównując wyniki sprzedaży do tych sprzed pandemii. Według Sebastiana Barandziaka, prezesa zarządu Dekpol Deweloper, rozwój rynku nieruchomości był chwilowo wstrzymany w 2020 r., jednak w pierwszym półroczu 2021 r. firma zwiększyła sprzedaż do 264 lokali i powróciła do poziomu sprzedaży sprzed pandemii, a w ostatnim półroczu udało się jej odnotować najlepszą sprzedaż od 2018 roku. Inne firmy, które również mogą cieszyć się ze wzrostu sprzedaży to m.in.  Home Invest, Eco Classic czy Aurec Home.

Na co zwracają uwagę deweloperzy?

Ważną kwestią wpływającą na wysokość sprzedaży jest również posiadanie przez deweloperów banku ziemi z pozwoleniami, który umożliwia sprawne rozpoczęcie sprzedaży i prac budowlanych. Jak podaje Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor Działu Sprzedaży Ronson Development, to właśnie stale rozbudowywany bank ziemi pozwala sprostać różnorodnym potrzebom rynku, a przede wszystkim odpowiedzieć na duży popyt w sektorze mieszkaniowym. Deweloper ma obecnie bank ziemi na ok. 4208 lokali. Jak dodaje wiceprezes firmy, pandemia sprzyja nie tylko rynkowi mieszkaniowemu, ale także Ronson Development – w pierwszej połowie 2021 r. sprzedano 604 lokale, a firma zanotowała wzrost o 42% r/r.

Podobne zdanie dotyczące wzrostu sprzedaży w czasie pandemii ma Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development. Zwraca uwagę na to, że popyt zdecydowanie wzrósł w porównaniu z 2019 r., a najchętniej kupowane są małe mieszkania o powierzchni od 30 do 40 m2. Problemem zaczyna być jednak brak gruntów pod zabudowę wielorodzinną oferowanych w rozsądnych cenach, a to może wiązać się z hamowaniem rozwoju rynku mieszkaniowego.

Źródło: dompress.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *