Za trzy lata będzie 1,5 tys. km linii w ramach projektu CPK

Linia kolejowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest odpowiedzialna za wyremontowanie 3,7 tys. km linii kolejowych do tzw. komponentu kolejowego programu CPK, w ciągu trzech lat przygotuje ok. 1,5 tys. km linii. Inwestycje mają poprawić przepustowość oraz zwiększyć popyt, a także pozytywnie wpłynąć na rozwój kolei.

W czasie panelu Forum Ekonomicznego w Karpaczu, który został poświęcony Kolei Dużych Prędkości jako elementu projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, Ireneusz Merchel, wspomniał o nowej linii z Warszawy, przez Centralny Port Komunikacyjny do Łodzi. Podpisana na początku czerwca 2021 r. przez spółkę CPK umowa dotyczyła prac przygotowawczych dla 140 km nowej linii kolejowej, która w przyszłości ma zostać przedłużona do Poznania i dalej do zachodniej Europy. Inwestycja na odciążyć linię kolejową E20 Warszawa-Poznań, na której obecnie odbywa się intensywny ruch towarowy. Warto dodać, że w komponencie kolejowym CPK przewidziano 5,5 tys. km linii kolejowych, z czego ok. 1,8 tys. km to linie w nowym przebiegu, a 3,7 tys. km to zmodernizowane odcinków, za które odpowiedzialna jest spółka PKP PLK.

Obecnie zmodernizowane odcinki stanowią ok. 700 km, a w ciągu trzech lat będzie ich aż dwukrotnie więcej. Jak podaje prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, realizowane modernizacje nie tylko będą uzupełnieniem szybkich kolei, ale również wpiszą się w rozwój kolei regionalnych. Każdy wyremontowany bądź nowy kilometr tras wpływa na szansę zwiększenia przewozów również na pozostałych odcinkach.

Centralny Port Komunikacyjny ma być węzłem przesiadkowym pomiędzy Warszawą a Łodzią. Celem inwestycji jest integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego, a ważnym etapem będzie wybudowanie Portu Lotniczego Solidarność, który ma powstać na ok. 3 tys. ha i obsługiwać nawet 45 mln pasażerów rocznie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *