Zagraniczne fundusze inwestują w mieszkania w Polsce

Rynek mieszkaniowy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chociaż deweloperzy budują coraz więcej lokali, ponad 73% Polaków deklaruje, że w nadchodzącym roku nie zamierza kupować mieszkania. Nowymi kupującymi stają się zatem zagraniczne fundusze, które inwestują w zakup mieszkań na wynajem, tak jak duński Nordic Real Estate Partners, który niedawno nabył ponad tysiąc mieszkań w Warszawie.

Według sondażu Think Forward Initiative aż 73,6% ankietowanych Polaków w 2022 r. nie planuje inwestować w zakup mieszkania. Taki wynik może dziwić, szczególnie że w czasie pandemii wzrósł popyt na rynku mieszkaniowym, a w 2020 roku to właśnie w Polsce oddano do użytku najwięcej mieszkań i domów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jak podaje GUS, w pierwszej połowie 2021 r. wydano pozwoleń/dokonano zgłoszenia budowy 171,5 tys. mieszkań – o ponad 40% więcej niż w tym samych okresie w ubiegłym roku, a w przypadku wyników dotyczący rozpoczętych budów – 44,6% więcej r/r. Jednak wciąż rosnące ceny mieszkań, związane z drożejącymi materiałami budowlanymi, oraz zapowiadany możliwy wzrost stóp procentowych na koniec tego roku, spowodowany przez wysoką, aż 5-procentową inflację zanotowaną w lipcu br., może tłumaczyć spadek zainteresowania zakupu nieruchomości przez klientów indywidualnych.

Zakup mieszkań przez zagranicznych inwestorów nowym trendem na polskim rynku ?

Nowym trendem na polskim rynku zdaje się być hurtowy zakup mieszkań przez zagranicznych inwestorów, w szczególności przez zagraniczne fundusze. Największe inwestycje prowadzone przez tzw. koncerny mieszkaniowe można zaobserwować w Warszawie, gdzie hurtowego zakupu dokonał wspomniany już fundusz NREP (1 tys. mieszkań) oraz szwedzki Heimstaden Bostad, który zdecydował się na 3-krotnie większy zakup i nabył aż 3 tys. mieszkań. Dzięki gwarancji sprzedaży tak wielu lokali deweloperzy mogą planować nowe budowy pod zagranicznych klientów.

Fundusz NREP zapowiedział, że do końca 2021 r. zainwestuje w Polsce aż 500 mln euro, planując przeznaczyć część tej kwoty na zakup magazynów. Fundusz zamierza dalej lokować kapitał na polskim rynku nieruchomości, m.in. kupując aż 10 tys. lokali mieszkalnych do 2025 r.

Chociaż tak duże inwestycje zagranicznych funduszy na polskim rynku mieszkaniowym nie są często spotykane, pojawia się obawa, że w przypadku dynamicznego rozwoju tego zjawiska zagraniczne fundusze będą mogły dyktować ceny wynajmu w Polsce. Taka sytuacja ma miejsce w Niemczech, gdzie posiadające prawo własności i pozbawione konkurencji fundusze sztucznie podnoszą ceny.

Inwestycje koncernów mieszkaniowych mogą również odstraszać klientów indywidualnych. Jeśli fundusz jest właścicielem ponad połowy lokali mieszkalnych w danej nieruchomości, nie ma możliwości utworzenia dobrze funkcjonującej wspólnoty mieszkaniowej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *