Zgierz zbuduje mieszkania w formule PPP

Budowa bloku

Ten post dostępny jest także w języku: English

Władze miasta Zgierz planują budowę nowych mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). 12 sierpnia br. podpisany został list intencyjny z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w tej sprawie. Porozumienie umożliwi miastu na etapie przygotowania inwestycji do realizacji skorzystanie ze wsparcia prawnego i doradczego oferowanego przez resort.

100 nowych mieszkań

Dokument porozumienia podpisali: wiceminister resortu i pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego Waldemar Buda i prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

W ramach projektu może powstać 100 nowych mieszkań. Właścicielem 10% z nich zostałoby miasto, co oznacza, że lokale weszłyby do zasobu komunalnego gminy. Pozostałe 90% byłoby mieszkaniami komercyjnymi stanowiącymi własność partnera prywatnego, który wybuduje bloki na działce udostępnionej przez miasto. Miałby on prawo do sprzedaży tych mieszkań na wolnym rynku.

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Zgierzu ma przyczynić się m.in. do zwiększenia atrakcyjności rynku mieszkaniowego w mieście.

Termomodernizacja szkół w ramach PPP

Planowana budowa nowych mieszkań to nie jedyna inwestycja w Zgierzu realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2017 r. podpisana została umowa dotycząca termomodernizacji budynków oświatowych w Zgierzu. Projekt został zrealizowany przy współudziale środków samorządowych, partnera prywatnego i z pieniędzy europejskich.

W ramach przedsięwzięcia odnowiono ponad 20 szkół, przedszkoli, żłobków oraz basen. Termomodernizacja objęła wymianę drzwi, okien oraz instalację centralnego ogrzewania. Średnia oszczędność energetyczna po termomodernizacji budynków oświatowych szacowana jest na 60%.

Zgierz jest pierwszym miastem w województwie łódzkim, które zdecydowało się na finansowanie inwestycji w formule PPP. Łączny koszt prac to 56 mln zł.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *